Türk Gıda Kodeksi'nde yapılan son değişiklikle, fermente süt ürünlerinin piyasaya sunumu üzerinde önemli bir sınırlama getirildi.
Türk Gıda Kodeksi'nde yapılan son değişiklikle, fermente süt ürünlerinin piyasaya sunumu üzerinde önemli bir sınırlama getirildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, fermentasyon sonrası ısıl işlem görmüş fermente süt ürünleri, aromalı-çeşnili yoğurt ve aromalı-çeşnili süzme yoğurt artık 500 gramdan büyük ambalajlarda piyasaya arz edilemeyecek.
Tebliğe göre, bu ürünler en fazla 500 gramlık ambalajlarda tüketicilere sunulabilecek.
Yapılan düzenlemeyle birlikte, fermente süt ürünlerinde toplam spesifik mikroorganizma sayısının raf ömrü boyunca belirlenen sınırlar dahilinde olması da sağlanmış oldu.
Bu değişikliklerin temel amacı, taklit ve tağşişin önlenmesi ve tüketicilerin yanıltılmasının engellenmesiydi.