Özgür Özel Gökhan Zan sessizliğini bozdu: Şaşırmadım dedi CHP'den istediği belediyeleri ilk kez açıkladı

Özgür Özel Gökhan Zan sessizliğini bozdu: Şaşırmadım dedi CHP'den istediği belediyeleri ilk kez açıkladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TİP’in Hatay'da desteğini çektiği büyükşehir belediye başkan adayı Gökhan Zan'la ilgili konuştu. Olanlara şaşırmadığını söyleyen Özel, Zan’ın CHP’den istediklerini ilk kez açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Özgür Özel, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Hatay'da mevcut büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş karşısında aday çıkardığı ancak adının siyasi pazarlık iddialarına karıştığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde desteğini çektiği eski futbolcu Gökhan Zan'la ilgili açıklamalarda bulundu.

6 Şubat 2023'te kentte meydana gelen yıkımın sorumlularından biri olarak görülen CHP’li Lütfü Savaş, kamuoyunda tepki çrkmiş, gel-gitli bir sürecin ardından CHP, sahadan gelen anketleri gerekçe göstererek son kararını Savaş'la devam etme kararı vermişti.

Cumhur İttifakı Hatay’da Mehmet Öntürk ismi üzerinde anlaşırken, TİP de Savaş'a tepkili seçmenin çaresiz kalmaması adına o dönem kentin sesini duyurma çabasıyla öne çıkan eski futbolcu Gökhan Zan'ı aday çıkarmıştı.

CHP'DEN İSTEDİĞİ BELEDİYELERİ TEK TEK AÇIKLADI

Son günlerde gündemi meşgul eden olaylarla ilgili olarak Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Özel, soruları yanıtladı.

Yaşananlara şaşırmadığını belirten Özel, "CHP'ye geldi. İYİ Parti'ye gitti. İYİ Parti'den adaylaştı. (14 - 28 Mayıs seçimleri) Ayrıldı. Bize tekrar geldi. Hatay Büyükşehir'i istedi. Ama dedi ki 'Büyükşehir olmazsa Defne'yi verin, ben Lütfü Başkan'la uyumlu çalışırım.' Defne'nin olmayacağını anlayınca Arsuz'u istedi. Hep bizdeki belediyeleri istedi. Bizde olmayan bir belediyeyi kazanırım demedi. Garanti belediyeleri istedi" diye konuştu.

Saymaz'ın soruları ve Özel'in bunlara verdiği yanıtlar şu şekilde:

- Gökhan Zan'la ilgili iddialar için ne düşünüyorsunuz?

Ben olanlara şaşırmadım.

- Neden?

Çünkü 6 Şubat akşamı 100 protesto varsa 99'u hükümeteyken, tamamen Lütfü Savaş'ın protesto edildiği gibi bir görüntü yaymaya çalıştı.

O gün (6 Şubat'ın yıldönümünde Hatay'daki anmayı kastediyor) meydanda Gökhan Zan'ın belli grupları organize ve koordine edip Savaş'a bir protesto olarak yansıtırken, gözündeki ateşi farklı gördüm.

Başka bir hırs vardı.

- Sizden red alınca TİP'e mi gitti?

Bizden ret yanıtı aldıktan sonra 6 Şubat süreci yaşandı. Sonrasında TİP, Zan'ı aday ilan etti. O süreçte TİP Genel Başkanı Erkan Baş'a Zan'ın doğru aday olmayacağını dostane söyledim.

O da "Siz başka aday gösterirseniz biz çekeriz" demişti. Ben TİP'in değerleriyle bağdaşmayacak bir yapısı olduğunu görmüştüm ama üstü kapalı söyledim. Sonrasında iş buralara kadar geldi.

İlgili Haberler