Görevinden ayrıldıktan sonra sessizliğe bürünen Gaye Erkan ilk kez ortaya çıktı

Görevinden ayrıldıktan sonra sessizliğe bürünen Gaye Erkan ilk kez ortaya çıktı

Merkez Bankası Başkanlığı görevinden istifa eden eski başkanı Hafize Gaye Erkan, uzun süre sonra ortaya çıktı.

Türkiye'nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz Şubat ayında istifasını sunarak görevinden ayrılmıştı.

Hafize Gaye Erkan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile yaptığı röportaj sonrasında eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Sonrasında da bir Merkez Bankası eski çalışanının CİMER'e yaptığı şikâyet ile gündeme gelen Erkan, babasının idari işleri yönettiği suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı.

Erkan, görevinden ayrıldığından beri kamudan uzak kalmış ve ailesiyle vakit geçirmeye özen göstermişti. Özellikle, göreve geldiğinde oğlu Aslan Selim'in henüz 9 aylık olması ve eşinin Amerika'da çalışıyor olması, onu ailesinden uzakta yoğun bir tempoda çalışmaya zorlamıştı.

Patronlar Dünyası Toygun Atilla'nın haberine göre, görevinden ayrıldıktan sonra ise Hafize Gaye Erkan, ailesiyle birlikte Boğaz'ın güzel lokasyonlarından birinde bulunan Four Seasons Otel'de tatil yaparak zaman geçiriyor.

bosbos-slider-9-70.jpg

Yaklaşık bir haftadır otelde ailesiyle birlikte konaklayan Erkan, eşi ve çocuğuyla birlikte tatilin tadını çıkarıyor.

bop-002-original.jpg

BU SÖZLERLE İSTİFA ETTİ

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığı'ndan istifa ettiğinde şu açıklamayı yapmıştı:

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla."

İlgili Haberler