Kılıçdaroğlu'ndan 'Türk'ün Yolu' projesi: 'İpek Yolu'nu canlandıracağız'

Kılıçdaroğlu'ndan 'Türk'ün Yolu' projesi: 'İpek Yolu'nu canlandıracağız'

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ne Batı ne Doğu, bu Türk'ün Yolu" açıklamasıyla bir video yayımlayarak "Tarihi İpek Yolu'nu canlandıracağız. Hızlı, yeni bir ticaret ve taşıma koridoru açacağız." dedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Çin ile ticaret yollarını yakınlaştıracak projede Doğu Türkistan'la ilgili de dikkat çeken ifadeler kullandı.

Selahattin Demirel / Günboyu

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda "Bu akşam saat 23.00''te burada en stratejik, en görkemli projemizi açıklayacağım. Dünya düzenindeki yerimizi değiştirecek, Türkiye’yi en üst lige taşıyacak projemizi duyacaksınız. Haydi bekliyorum!" ifadelerini kullanmıştı.

"MİLLET İTTİFAKI''NA BATI YANLISI İFTİRASI"

Kılıçdaroğlu''ndan beklenen açıklama geldi. Tarihi İpek Yolu''nu yeniden canlandıracaklarını ve Çin ile Türkiye''yi bağlayacak otoban açacaklarını duyuran Kılıçdaroğlu, videoda şu ifadeleri kullandı:

"Sevgili halkım, sevgili gençler. ''Millet İttifakı Batı yanlısı'' iftirasında bulunuyorlar. Onlar konuşadursunlar. Bugün hayatımın en büyük projesini açıklıyorum. Görsünler batıyı, doğuyu ne kadar umursuyormuşum. Ben doğu-batı diye ayırmam. Türk devletinin menfaatleri neredeyse orada olurum. Açıklayacağım proje, Türk devletinin gerçek manada Türk dünyasıyla buluşma projesidir. Türkiye''nin Türk dünyasıyla geç başlayan ama yavaş yavaş sağlıklı bir zemine oturmaya başlamış ilişkilerini arşa çıkaracak projedir bu.

"5 BİN 500 KM UZUNLUĞUNDA OLACAK"

Tarihi ipek yolunu canlandıracağız. Yani Türkiye''yi Çin''e bağlayacağız. Hızlı, yeni bir ticaret taşıma koridoru, yani otoban açacağız. Bu koridor boyunca yüksek kapasiteli kara yolu ile çift hat demir yolu altyapısı oluşturacağız. Tarihi ipek yolu otobanı ve demir yolu yaklaşık 5 bin 500 km uzunluğunda olacak.

Şimdi düşünün, Türkiye''den Gürbulak ve Kapıköy''den çıkarak, İran''da Tebriz ve Tahran''ı, Türkmenistan''da Aşkabat''ı, Özbekistan''da Taşkent''i ve Kazakistan''da da Almatı''yı geçerek Çin''e varacaksınız. Böylece kuzeyde Gürbulak ve Çin''in koridor üzerindeki ülkelerin Avrupa ve Karadeniz limanlarına, güneyde ise Kapıköy ile Mersin ve İskenderun limanlarına bağlantısı sağlanacak.

"BATI''YI KAYGILANDIRACAK"

Sevgili halkım, bugün uluslararası ticaretin yaklaşık yüzde 90''ı deniz yoluyla yapılıyor. Bu proje denizlere kıyısı bulunmayan Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan''ı Türkiye limanlarıyla buluşturacak. Türkiye Türk dünyasının deniz giriş kapısı olacak. Bakın bu dediğim Batı''yı kaygılandıracak. Bunu biliyorum. Bu akşam raporlarını geçeceklerdir. Ben de diyorum ki varsın kaygılansınlar.

"ÇİN, TÜRKİSTAN''A UYGULADIĞI ZULMÜ DURDURACAK"

Ha Çin''e de sözüm olacak. Bu proje aynı zamanda Çin adına büyük bir fırsat teşkil edeceği için Türkistan''a uyguladıkları zulmü durdurmaları ön şartlarımızdan biri olacak. Biz oradaki canımızı, kanımızı, kaderine terk etmeyeceğiz. Yani özetle Batı da, Çin de kaygılansın. Biz işimize bakalım. Bu proje herkesin kazanacağı bir projedir."

İlgili Haberler