Ali Babacan: ''Herkesin cebindeki 200 liradan 124 doları kim çaldı?''

Ali Babacan: ''Herkesin cebindeki 200 liradan 124 doları kim çaldı?''

Millet İttifakı'nın Büyük İstanbul mitinginde konuşan DEVA Partisi lideri Ali Babacan; "200 TL, 2009'da 134 dolar ediyordu. Bugün 10 dolar bile etmiyor. Herkesin cebindeki bu 200 liradan 124 doları kim çaldı?" dedi.

Ali Aydın / Günboyu 

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine 8 gün kala Maltepe Orhangazi Şehir Parkı''nda düzenlenen mitingde kürsüye Ekrem İmamoğlu''ndan sonra dördüncü olarak Ali Babacan çıktı.

Babacan mitingde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ülkemizin her yerinden yükselen demokrasi çığlığını İstanbul''a getirdik. Demokrasi çığlığını tüm dünya duyuyor. Tüm dünya izliyor. Sağcı solcu demeden, sünni alevi demeden hep beraber daha fazla demokrasi diyecek miyiz? Hep beraber, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu''nu 13. Cumhurbaşkanı yapacak mıyız? TBBM''de çoğunluğu sağlayacak mıyız? Sözümüzü aldık.

"Herkesin cebindeki 200 liradan 124 doları kim çaldı?"

Pahalılığı, yolsuzluğu en iyi bilenlersiniz. Hey gidi İstanbul. 2010''da İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olmuştu. Yaptığımız reformlarla yapmıştır. Ülkeyi şimdi getirdikleri noktaya bakın. 200 liralık banknotun hikayesini anlatayım. 2009 yılında tedavüle çıktı. Kaç dolar ediyordu, 134 dolar ediyordu. Bugün ne kadar, 10 dolar bile etmiyor. Döviz bürosunda 20,5 oldu. Herkesin cebindeki 200 liranın 134 dolar iken 9 dolara düşüren yani 124 doları kim çaldı? Herkesin cebindeki 200 liradan 124 doları kim çaldı?

"2 yılda enflasyonu tek haneye indireceğiz"

Bu enflasyon tam baş belasıdır. Ekonomiyi kötü yönetirseniz yüksek enflasyona mahkum edersiniz. Türkiye''de kurum kalmadı. Patates soğan diyoruz. Gerisini siz tamamlarsınız. Her şey tek bir kişinin keyfine bağlı, ülkenin ekonomi politikası yok, zır cahillik var. Devlet kadroları bir kişinin oyuncağı oldu. Endişeye mahal yok. Türkiye''yi hızla düzlüğe kavuşturacağız. 2002''de başardık şimdi çok daha iyisini yapacağız. İlk 1 ayda kurumları ayağa kaldıracağız, 6 ayda kriz iklimini sona erdireceğiz, 2 yılda enflasyonu tek haneye indireceğiz.

Merkez Bankası''nın bağımsız ve itibarlı kurum olmasını sağlayacağız. Hızla toparlanacağız, endişeye mahal yok. Türkiye 1''den büyüktür. Güveni nasıl kazanacağız, 8 madde: Yalan yanlış işler yaptırmayacaksın, söz verince tutacaksın, emanete hıyanet etmeyeceksin, adaletle yöneteceksin, ehliyetli kadroları göreve getireceksin, istişareyi elden bırakmayacaksın, şeffaf olacaksın ve son olarak her zaman hesap vermeye hazır olacaksın. Bu 8 maddeyi yerine getirin, korkmayın. İşte o zaman bu ülke çok hızlı bir şekilde yüksek gelir sınıfına ulaşan bir ülke olur.

"Kara kış mı bahar mı?"

Bu seçim özünde iki seçenekli referandum. İstanbul, cevabın nedir? Otoriterlik mi demokrasi mi? Keyfilik mi hukuk mu? Baskı mı özgürlük mü? Tek akıl mı ortak akıl mı? Korku mu umut mu? Öfke mi sevgi mi? Kavga mı barış mı? Kriz mi huzur mu? Yoksulluk mu zenginlik mi? Kara kış mı bahar mı? Gelin bu 14 Mayıs''ta annelerimize baharı hediye edelim. Anneler de çocuklarına demokrasiyi hediye etsin."

İlgili Haberler