Altın sahiplerine 2 gün önceden son uyarı! Selçuk Geçer ''Hafta başlamadan hazırlanın'' dedi

Altın sahiplerine 2 gün önceden son uyarı! Selçuk Geçer ''Hafta başlamadan hazırlanın'' dedi

FED'in faiz artırım kararıyla birlikte yükselişe geçen altın, ons fiyatlarında 2080 dolar ile tarihi zirvesini görmesinin ardından haftanın kapanış seansında sert bir düşüş yaşadı. Yatırımcıların altın hakkında "Yeni haftaya nasıl başlayacak?" sorularına yanıt veren ekonomist Selçuk Geçer, emtia piyasalarında yaşanacaklar konusunda hayati uyarılarda bulundu.

Şahin Yıldız / Günboyu

Küresel ölçekte ekonomik daralmanın devam etmesi, yaşanacak muhtemel bir kriz öncesinde yatırımcıları pozisyon almaya iterken, her dönemde ''güvenli liman'' olarak tanınan yatırım aracı altına yönelik ilgi günden güne yükselmeye devam ediyor.

Türkiye''de özellikle makro ekonomik verilerin giderek kötü bir tablo çizmesinin ardından varlıklarını TL mevduatı olarak tutmak istemeyen yatırımcıların değişmez tercihi altın oluyor. Özellikle Türk lirasında son yıllarda yaşanan dalgalanma, para biriminin ani değer kaybedişi ve ülke içerisindeki enflasyonun zirveyi görmesi sonucunda birikimlerin büyük bir bölümü döviz ve emtia türünden muhafaza edilirken, en fazla rehabet gören yatırım aracı altın olmaya devam ediyor.

ABD''de başlayan bankacılık krizinin üzerinden 2 ay geçmesine karşın, yaz aylarında yeni bir krizin meydana gelebileceğine yönelik söylentilerin artması, kripto paralar ve emtialara yönelik talebi rekor seviyeye çıkarmış durumda. Silikon Vadisi Bankası''nın iflas etmesiyle başlayan sürecin ardından sert bir tırmanışa imza atan ons, yaşanan bankacılık krizinin frenlenmesine karşın beklenen geri çekilmeyi yaşamadı. Dönem dönem teknik düzeltmeler nedeniyle aşağı yönlü hareket edilse de, haftalar içerisinde altın için yükselen bir grafik olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki bu hafta, 2080 dolara çıpa atarak tarihi zirvesini gören xauusd paritesi, yalnızca bir gün sonra ABD''den gelen ekonomik verilerin yayınlanmasıyla birlikte yeniden 2000 bandına sert bir iniş gerçekleştirdi.

Para politikaları ve ekonomi yönetimi üzerine yaptığı sansasyonel tahminlerle adından söz ettiren ve geçmişte bu açıklamaları nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan Selçuk Geçer, bu kez altın konusunda kritik açıklamalarda bulunurken, mevcut fiyatların artışlara rağmen hala ''çok ucuz'' olduğunu iddia etti. Geçer, Türkiye''de şu anda en ucuz şeyin döviz ve emtialar olduğunu belirtirken, 14 Mayıs seçimlerinin ardından yaşanması muhtemel bir ''kur krizi'' öncesinde pozisyon almanın mantıklı olacağına dikkat çekti.

Haftanın kapanış seansında 1990 dolar ile 2050 dolar gibi geniş bir bant aralığında ralli yapan ons altının, gelecek haftayı hangi seviyeden açacağı merak edilmekte. Foreks piyasaları da dahil olmak üzere yatırımcılar, yeni bir rekorun yaşanması karşısında erken hamleler yapmak isterken, yakın gelecekte yaşanacak ekonomik gelişmelere yönelik Geçer tarafından şu ifadeler paylaşıldı:

"ALTIN BİR DÜŞTÜYSE İKİ ÇIKACAK"

"Altının yükselişi için temel olarak 2 faktör bulunuyor. Bunlardan birincisi ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faizlerin yükseltilmeyeceğine yönelik net bir mesaj gelmesi. Son açıklanan ekonomik veriler ve 2-3 Mayıs tarihinde yapılan FED toplantısının tutanaklarından anlıyoruz ki, piyasalara bu mesaj şu an için verilmiş durumda.

Geçtiğimiz aylarda herkesin beklentisi Mayıs ve Haziran aylarında 25 baz puanlık bir artış yapılması, sonrasında ise gelecek verilere göre beklemeye geçilmesiydi ancak ABD''de ekonomi beklenenden daha erken soğutulmuş durumda. Bu yüzden şu anda görünen o ki, FED son olarak Mayıs ayında yaptığı 25 baz puanlık artışla yıl sonuna kadar bekleyişe geçmeyi tercih edecektir.

Ancak bu demek değildir ki, yılın geri kalan kısmında bir indirim kararı alınacak. Öncelikle 2023 sonuna kadar faizlerde bir indiri beklemek çok iyimserlik olur. Altının yükselmesi için de böyle bir şeye gerek yok. Faiz kararları ve sıkı para politikaları altında ezilerek beklediği yükselişi gerçekleştiremeyen ons, şu anda hiçbir engel tanımadan zirveye doğru ilk adımlarını attı.

Özellikle artık FED kanadından bir faiz artırımı gelmeyeceğine yönelik piyasalarda kesin bir kanaat oturmaya başladığında, altının jet motorları yeniden ateşlenecektir. Bu emareler de haziran başlarında ortalığa çıkmaya başlar. İşte bu aylardan önce pozisyon almak, ve bence şu anda ''dip fiyat'' sınırında olan altına yön çevirmek mantıklı olacaktır.

DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ KARAMSAR TABLO YENİ BİR KRİZİN HABERCİSİ OLABİLİR

Altın fiyatlarında ikinci etmen ise uluslararası piyasalarda yaşanması muhtemel bir kriz. Bunu elbette kestirmek zor ancak geçtiğimiz yıllarda covid pandemisi, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşlar gibi dünyayı etkileyecek bir hadisenin yaşanması, zaten yükselecek olan altını daha da ateşlendirecektir. Bunu elbette muhtemel senaryoda hesaplamaya katmaya gerek yok. Zaten yaşanacak yükseliş için böyle bir krize de gerek yok. IMF ve Dünya Bankası başta olmak üzere tüm finans kuruluşları, gelecek 10 yıl için karamsar bir tablo ortaya koymakta. Hal böyleyken, ekonominin sıkıntı verdiği bir süreçte doğal olarak altın değerlenmeye devam edecektir.

GELECEK HAFTA GRAM VE ÇEYREK ALTINDA REKOR DEVAM EDER Mİ?

Şu anda 2080 çıkışının ardından yeniden büyük bir geri çekilme yaşandı ve altın sahiplerinde "2100 direnci bu hafta kırılır mı?" gibi bir beklenti oluşmasına neden oldu. Öncelikle yaşanan düşüşü, teknik düzenleme olarak yorumlamak isabetli olacaktır ve bu beklenen bir gelişmeydi. "Altın için zirve fiyatı gördük" yorumlarına kesinlikle katılmıyorum, yaşanan rekora takılmadan incelediğinizde, şu an hala oldukça ucuz bir parite mevcut. 14 Mayıs seçimlerinden sonra sandıktan kim zaferle çıkarsa çıksın kısa sürede bir döviz yükselişi yaşanması kaçınılmaz gözüküyor.

Bu nedenle altın tarafı, ons kaynaklı bir artış yaşarken, dolar/TL kurunun da yukarı doğru hareket etmesi nedeniyle çift taraftan destek almış bir sıçrama söz konusu olacaktır. Şu anda seçimlerin öncesinde Türkiye''de enflasyon fazla, fiyatlar pahalı ama bazı şeyler çok ucuz. Döviz ve emtialar çok ucuz. Çünkü seçim ekonomisi nedeniyle aylardır piyasaları baskılayan bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bulunuyor.

Bu baskı sürdürülebilir bir durumda değil. Millet İttifakı''nın kazanması halinde, liyakatli atamalar ve bağımsız kuruluşlar ile kısa sürede ekonomi toparlanacaktır ancak seçimin ardından birkaç aylık sürede kurda bir artış yaşanması oldukça muhtemel. Cumhur İttifakı''nın devam etmesi halinde ise yorum yapmaya gerek yok. Uluslararası finans kuruluşları, kredi derecelendirme şirketleri zaten bizim yerimize gerekli yorumu yapmışlar. Dolar için 30-35 TL tahminleri bulunuyor 2023 sonuna kadar şayet AKP iktidarının devam etmesi halinde. Bu yüzden verilecek karar, ekonomi yönetimi 180 derece farklı olan iki adaydan hangisinin kazanacağı, Türkiye''de yaşayan insanların da ekonomik kaderini belirleyecek bir hadise olacak.Dünya ekonomisinde kriz beklentisinin günden güne artması sonucu çok sayıda yatırımcı yüzünü altına çevirirken, xauusd paritesi hafta içerisinde 2050 dolar sınırı test ederek son yılların zirvesini yeniledi.

Her dönemin ''güvenli limanı'' olarak tanımlanan altın, Türkiye''de de vatandaşların değişmez tercihi. Özellikle Türk lirasında son yıllarda yaşanan dalgalanma, para biriminin ani değer kaybedişi ve ülke içerisindeki enflasyonun zirveyi görmesi sonucunda birikimlerin büyük bir bölümü döviz ve emtia türünden muhafaza edilirken, en fazla rehabet gören yatırım aracı altın olmaya devam ediyor.

Silikon Vadisi Bankası''nın iflas etmesiyle başlayan sürecin ardından sert bir tırmanışa imza atan ons, yaşanan bankacılık krizinin frenlenmesine karşın beklenen geri çekilmeyi yaşamadı. Dönem dönem teknik düzeltmeler nedeniyle aşağı yönlü hareket edilse de, haftalar içerisinde altın için yükselen bir grafik olduğunu söylemek mümkün.

Türkiye''de ekonomi yönetimi ve dolar kuru üzerine yaptığı yorumlarla dikkatleri üzerine çeken Selçuk Geçer, bu kez altın konusunda kritik açıklamalarda bulunurken, mevcut fiyatların artışlara rağmen hala ''çok ucuz'' olduğunu iddia etti. Geçer, Türkiye''de şu anda en ucuz şeyin döviz ve emtialar olduğunu belirtirken, 14 Mayıs seçimlerinin ardından yaşanması muhtemel bir ''kur krizi'' öncesinde pozisyon almanın mantıklı olacağına dikkat çekti.

FAİZ İNDİRİMİYLE ALTININ MOTORU ATEŞLENECEK

Gelecek aylarda yaşanacak olaylara yönelik detaylar paylaşan Geçer, şu ifadeleri kullandı:

"Altının yükselişi için temel olarak 2 faktör bulunuyor. Bunlardan birincisi ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faizlerin yükseltilmeyeceğine yönelik net bir mesaj gelmesi. Son açıklanan ekonomik veriler ve 21-22 Mart tarihinde yapılan FED toplantısının tutanaklarından anlıyoruz ki, piyasalara bu mesaj şu an için verilmiş durumda.

Geçtiğimiz aylarda herkesin beklentisi Mayıs ve Haziran aylarında 25 baz puanlık bir artış yapılması, sonrasında ise gelecek verilere göre beklemeye geçilmesiydi ancak ABD''de ekonomi beklenenden daha erken soğutulmuş durumda. Bu yüzden şu anda görünen o ki, FED son olarak Mayıs ayında bir 25 baz puanlık artış yapacaktır.

Ancak bu demek değildir ki, yılın geri kalan kısmında bir indirim kararı alınacak. Öncelikle 2023 sonuna kadar faizlerde bir indiri beklemek çok iyimserlik olur. Altının yükselmesi için de böyle bir şeye gerek yok. Faiz kararları ve sıkı para politikaları altında ezilerek beklediği yükselişi gerçekleştiremeyen ons, şu anda hiçbir engel tanımadan zirveye doğru ilk adımlarını attı.

Özellikle artık FED kanadından bir faiz artırımı gelmeyeceğine yönelik piyasalarda kesin bir kanaat oturmaya başladığında, altının jet motorları yeniden ateşlenecektir. Bu emareler de haziran başlarında ortalığa çıkmaya başlar. İşte bu aylardan önce pozisyon almak, ve bence şu anda ''dip fiyat'' sınırında olan altına yön çevirmek mantıklı olacaktır.

ULUSLARARASI BİR KRİZ FİYATLARI TETİKLEYEBİLİR

Altın fiyatlarında ikinci etmen ise uluslararası piyasalarda yaşanması muhtemel bir kriz. Bunu elbette kestirmek zor ancak geçtiğimiz yıllarda covid pandemisi, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşlar gibi dünyayı etkileyecek bir hadisenin yaşanması, zaten yükselecek olan altını daha da ateşlendirecektir. Bunu elbette muhtemel senaryoda hesaplamaya katmaya gerek yok. Zaten yaşanacak yükseliş için böyle bir krize de gerek yok. IMF ve Dünya Bankası başta olmak üzere tüm finans kuruluşları, gelecek 10 yıl için karamsar bir tablo ortaya koymakta. Hal böyleyken, ekonominin sıkıntı verdiği bir süreçte doğal olarak altın değerlenmeye devam edecektir.

ALIM FIRSATI DEVAM EDİYOR MU?

Şu anda 2050 dolar bandının ardından yeniden büyük bir geri çekilme yaşandı haftanın kapanış seansında. Ancak böyle bir teknik düzenleme zaten bekleniyordu. "Altın için zirve fiyatı gördük" yorumlarına kesinlikle katılmıyorum, şu an hala oldukça ucuz bir parite mevcut. 14 Mayıs seçimlerinden sonra sandıktan kim zaferle çıkarsa çıksın kısa sürede bir döviz yükselişi yaşanması kaçınılmaz gözüküyor.

Bu nedenle altın tarafı, ons kaynaklı bir artış yaşarken, dolar/TL kurunun da yukarı doğru hareket etmesi nedeniyle çift taraftan destek almış bir sıçrama söz konusu olacaktır. Şu anda seçimlerin öncesinde Türkiye''de enflasyon fazla, fiyatlar pahalı ama bazı şeyler çok ucuz. Döviz ve emtialar çok ucuz. Çünkü seçim ekonomisi nedeniyle aylardır piyasaları baskılayan bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bulunuyor.

Bu baskı sürdürülebilir bir durumda değil. Millet İttifakı''nın kazanması halinde, liyakatli atamalar ve bağımsız kuruluşlar ile kısa sürede ekonomi toparlanacaktır ancak seçimin ardından birkaç aylık sürede kurda bir artış yaşanması oldukça muhtemel. Cumhur İttifakı''nın devam etmesi halinde ise yorum yapmaya gerek yok. Uluslararası finans kuruluşları, kredi derecelendirme şirketleri zaten bizim yerimize gerekli yorumu yapmışlar. Dolar için 30-35 TL tahminleri bulunuyor 2023 sonuna kadar şayet AKP iktidarının devam etmesi halinde. Bu yüzden verilecek karar, ekonomi yönetimi 180 derece farklı olan iki adaydan hangisinin kazanacağı, Türkiye''de yaşayan insanların da ekonomik kaderini belirleyecek bir hadise olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar