600 bin öğretmen adayı yıllardır atama beklerken iktidara yakın 75 bin öğretmene zam yapıldı

600 bin öğretmen adayı yıllardır atama beklerken iktidara yakın 75 bin öğretmene zam yapıldı

Türkiye’de 600 bin öğretmen adayı atama beklerken Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Kütük’ten bir iddia öne sürüldü. Kütük, AKP’nin sınava tabi tutulmayan ücretli öğretmenlere nasıl görev yaptırıldığını açıkladı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücret karşılığı derse giren öğretmenlerin ders ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Hasan Kütük, bu durumun, tüm öğretmenlerin ders ücretlerinin artırıldığı biçimde bir algıya neden olduğunu belirtti.

Kütük, gerçeğin çok farklı olduğunu, ücretli öğretmenlerin seçiminde de siyasi görüşün öne çıktığını söyledi.

Hasan Kütük, gerçek durumu şu şekilde açıkladı:

“OLAYIN GERÇEĞİ…”

“Eğitim- öğretim yılı başladığı zaman özellikle kırsalda ve kenar mahallelerde ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını karşılamak için ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. 2022- 2023 eğitim-öğretim yılında 75 bin civarında ücretli öğretmen 78 ilde çalıştırıldı. 144 saat derse giren bu öğretmenlerin ders ücreti 70 lira olduğu için alacakları aylık maaş 10 bin 577 liradır. Sayın Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamaya göre ücretli öğretmenler 13 bin 100 lira maaş alacak. Olayın gerçeği budur.

“MÜLAKATIN BU KADAR TARTIŞILDIĞI DÖNEMDE…”

600 bin civarında ataması yapılmayan öğretmen varken niçin bunların ataması yapılmıyor? Madem öğretmen ihtiyacı yok neden her yıl ücretli öğretmen görevlendiriliyor? Mülakatın bu kadar tartışıldığı bir dönemde, ücretli öğretmen ataması tamamen siyasi iktidara yakın insanların yakınları tarafından hiçbir objektif değerlendirme yapılmadan yandaşlık ölçüsü dikkate alınarak yapılıyor.”

İlgili Haberler