CHP’nin değişim yarışında kim önde? İşte sonuçlar

CHP’nin değişim yarışında kim önde? İşte sonuçlar

CHP’de esen değişim rüzgârlarının altında Kurultaya sayılı günler kala Grup Başkanı Özgür Özel’in ve ardından Örsan Öymen'de adaylığını duyurmalarının ardından CHP Genel Başkanlığı yarışını kimi kazanacağı merak konusu oldu. Peki, ilk anket sonuçlarına göre hangi isim önde?

GÜLSÜM HÜLYA SUNDU / GÜNBOYU

Betimar Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Duman, Halk TV ekranlarında yayımlanan Sinem Fıstıkoğlu'nun sunduğu 'Sansürsüz' programına konuk oldu.

HANGİ İSİM ÖNDE?

Duman, genel başkanlık yarışı hakkında şunları söyledi:

"Ana sorularımız dışında bir kaç kırılım sürecin belirleyicisi. Çalışmalarımızı 26 ilde gerçekleştirerek sonuçları elde ediyoruz. 1500 kişi üzerinde saha çalışmaları ile elde ettiğimiz bir çalışmanın sonucu. Soru yönelttiğimiz kişilere ilk sorumuz Özgür Özel'in adaylık kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada yüzde 33 gibi bir oranla olumlu bakıldığı sonucunu aldık. Yüzde 44 oranında kişi de bu adaylık kararının yanlış olduğunu söyledi. Yüzde 12.1 oranında kişi ise adaylık kararını destekliyorum ancak zamanlama olarak yanlış diye yanıt verdi. Burada ifade edilmesi gereken en önemli şeyler biri Millet İttifakı seçmenlerinin İYİ Parti'yi destekleyen kesimin yüzde 57'i Özgür Özel'in bu kararının doğru olduğunu söyledi. Yeşil Sol Parti tarafında ise seçmenin yüzde 46.3 Özgür Özel'in adaylığını destekliyor. AK Parti tarafından %14.4, MHP seçmeninden yüzde 16.2'si Özel'in adaylığını destekliyor.

"CHP İÇİNDE KIRILMA VAR"

CHP içinde ise bir kırılma var. Yüzde 46.6'sı adaylığını Özgür Özel'in adaylığını doğru bulurken, yüzde 21.4'ü adaylık kararı doğru ama zamanlaması yanlış diyor. Yüzde 26'lık kısım ise kararı yanlış bulduğunu ifade ediyor.

"GENEL SEÇİM BAZINDA..."

Genel seçmeni de baz alırsak 49.3'ü Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığı kazanacağını düşünüyor. Yüzde 38.2'si ise Özgür Özel'in kazanacağını düşünüyor. Cevap vermeyen yüzde 12 oranında bir kısımda var."

İlgili Haberler