Emrah Safa Gürkan: İttihatçılar 2 telgrafla Abdülhamid'i devirdi biz 3000 tweetle Kılıçdaroğlu'nu indiremedik

Emrah Safa Gürkan: İttihatçılar 2 telgrafla Abdülhamid'i devirdi biz 3000 tweetle Kılıçdaroğlu'nu indiremedik

Gazeteci Fatih Altaylı’nın YouTube kanalına konuk olan tarihçi Emrah Safa Gürkan, Osmanlı'nın yıkılış aşaması ve Cumhuriyet'in kuruluş dönemi konusunu ele alırken İttihatçılar ve Kılıçdaroğlu muhaliflerini kıyasladı.

UMUT CAN HALAVART / GÜNBOYU

Gazeteci Fatih Altaylı’nın YouTube’da yayınlanan programında bu haftaki konuğu tarihçi Emrah Safa Gürkan oldu.

Altaylı ve Gürkan Osmanlı'nın yıkılış aşaması ve Cumhuriyet'in kuruluş dönemini ele aldı. İttihat ve Terakki üyelerinin özellikleri ve faaliyetleri konuşulurken Gürkan, durumu günümüz ile kıyasladı.

“BUNLAR 27 YAŞINDA MEŞRUTİYET İLEN ETTİRMİŞLER”

İttihatçıların tecrübelerinden bahseden Gürkan, yaptıkları görevler bakımından erken yaşta tecrübe kazandıklarını söyledi.

İttihatçıların, genç yaşta II. Abdülhamid'i düşürdüklerini hatırlatan Gürkan, "Bunlar 27 yaşında meşrutiyet ilen ettirmişler. Pikardi’ye gider Fransızlarla.. Sofya’ya gider elçilik yapar, Trablus’un çölünde savaşır… Çok hızlı pişiyorlar." dedi.

"BİZ 3 BİN TWEETLE KILIÇDAROĞLU'NU DÜŞÜREMEDİK"

Sözü seçim yenilgisinden sonra tüm baskılara rağmen istifa etmeyen Kemal Kılıçdaroğlu'na getiren Gürkan şunları söyledi:

Biz de internetten 'Kemal Kılıçdaroğlu istifa et' yazıyoruz. Genç olarak 40 yaşında bunu yapıyoruz. Adamlar iki telgrafla Abdülhamid’i düşürdü, biz 3 bin tweetle Kılıçdaroğlu'nu düşüremedik.

Öte yandan Safa Gürkan'ın tespitine kahkahalarla katılarak gülen Altaylı ise "S...tir et" diyerek gülmeye devam etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar