Murat Kurum: Hedefimiz ulaşım çilesini ortadan kaldırmak

Murat Kurum: Hedefimiz ulaşım çilesini ortadan kaldırmak

Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum katıldığı canlı yayında, İstanbul'da ulaşım sorununu ortadan kaldıracaklarını söyledi. Kurum, "Ulaşımda hedefimiz ikinci 5 yılda da 1004 km'ye metro hattını çıkararak ulaşım çilesini tamamen ortadan kaldırmak" dedi.

Türkiye'nin en büyük kentlerinden İstanbul'da 31 Mart yerel seçimleri öncesinde seçim hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor.

Seçmenler, yerel yöneticilerini belirleyecekleri bu demokratik süreç için sandık başına gitmeye hazırlanırken, adaylar da kampanyalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da bu süreçte halkın karşısına çıkarak İstanbul'un ulaşım sorunlarına yönelik çözüm önerilerini paylaştı.

Kurum, TGRT Haber'de katıldığı Gündem Özel programında İstanbul'da yaşanan ulaşım sorununa ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'un nüfus yoğunluğunun artmasıyla birlikte ulaşımın öneminin daha da arttığını vurgulayan Kurum, şu anda yaşanan sorunların çözümü için somut adımlar attıklarını belirtti.

İstanbul'da yaşanan ulaşım sorununa çözüm olacak projelerini anlatan Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle;

"YOLCULUK SÜRESİ 45 DAKİKADAN 64 DAKİKAYA ÇIKMIŞ"

"İstanbul'da 16 milyon vatandaşımız var. Araçlar sürekli artacak, nüfus her zaman artacak. Şu dönemde hatta nüfus düştü bile. Devlette devamlılık esastır. 2014'te 49 dakika olan ortalama yolculuk süresi 45 dakikadan 64 dakikaya çıkmış. Ortalama hız 60 kilometreden 42 kilometreye inmiş. Yatırım yapılmazsa böyle olur."

65f362a780460692-w1200xh675.webp

"BEN LİYAKATLE İŞİMİ YAPACAĞIM"

Biz şimdiki metro hattını artıracağız. İstanbul'da mevcut ulaşımın yüzde 26'sı raylı sistem. Biz bunu 2029'a kadar yüzde 37'ye çıkarmayı planlıyoruz. 2034'te ise yüzde 48'e çıkarmak istiyoruz. Deniz yolunu da yüzde 2'den yüzde 4'e çıkarmak istiyoruz. Şimdi metroya gidince 'ne zaman metro gelecek, metro bozulur mu?' diye düşünüyoruz. 348 km metro hattını 650 km'ye kadar çıkarmak istiyoruz. İstanbul’da denizi kullanmak istiyoruz. Zarar edecek olsak da deniz ulaşımını artıracağız. TÜYAP'tan başlayıp Söğütlüçeşme'ye giden bir hat açacağız. Maalesef becerikli ekiplerle çalışılmıyor. Araçların bakımı yapılmıyor. Vatandaşımız metroya ve metrobüse binerken tedirgin oluyor, aslında gurur duymalı. İBB'nin yönetim kadrosunu 'rant' alanı olarak görüyorlar. Benim Ankara'da dayım yok, ben liyakatle işimi yapacağım. Bizdeki anlayış tamamen bu."

65f362a5622ea642-w1200xh675.webp

"İSTANBULLULAR EN YAKIN METRO İSTASYONUNA 5 DAKİKADA GİDECEK"

"Vezneciler'den başlayacak olan ve Mescidiselam'a giden ve şehrin Kuzey'indeki trafiği rahatlatacak bir hat açacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kurtköy bağlantısını açacağız. Bu hatlar İstanbul'un yükünü alacak. Ulaşımda hedefimiz ikinci 5 yılda da 1004 km'ye metro hattını çıkararak ulaşım çilesini tamamen ortadan kaldırmak. İstanbullular en yakın metro istasyonuna 5 dakikada gidecek şekilde yapıyoruz."

murat-kuyurm.jpg

"MOTOR VE BİSİKLET YOLLARI YAPACAĞIZ"

"İmamoğlu'nun korkulu rüyası oldum. Nerede benim adımı duysa 'Murat Kurum' diyor. Benim ismimi daha çok duyacak. Telaşlı bir şekilde durumunu yansıtıyor. Bu bakış açısı İstanbul'u bir yere götüremez. İstanbul’da deniz ulaşımını 2 katına çıkartmak istiyoruz. Yeni arabalı seferlerimiz olacak. İstanbul’da denizi kullanmak istiyoruz. Zarar edecek olsak da deniz ulaşımını artıracağız. Bütün hatlarımız vızır vızır işleyecek. Aktarmalı seferlerimiz ücretsiz olacak. İki yakaya iki büyük tünel açacağız. Avrupa'ya 88 Anadolu'ya da 34 km tünel açacağız. Bunlar bırakın yapmayı beton döktüler. Alternatif güzergah olmazsa trafik sorunu düzelmez. Yapacağımız tünellerle alternatif güzergahlar olacak. Çayırbaşı'ndan tünele giren bir vatandaş Bayrampaşa'ya kadar kesintisiz ulaşım yapacak. Sizin binanızın (TGRT stüdyoları) önü bile hala trafik dolu. Artık 21. yüzyılda bunları bitirmemiz lazım. Yap-işlet-devret kullanacağız, yurt dışı kaynak kullanacağız ve bir şekilde yapacağız. Motor ve bisiklet yolları yapacağız. Herkesin ihtiyacını karşılayacak bir çalışma yürüteceğiz."

İlgili Haberler