Ekrem İmamoğlu: Ekonomi kötü biz metro yapıyoruz

Ekrem İmamoğlu: Ekonomi kötü biz metro yapıyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın “Demokrasi Meydanı” programında soruları yanıtladı. İşte İmamoğlu'ndan dikkat çeken açıklamalar...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın "Demokrasi Meydanı" programına konuk oldu.

Cumhur İttifakı İstanbul adayı Murat Kurum'a eleştirilerde bulunan İmamoğlu, Kurum’un İstanbul'u bilmediğini belirterek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e de çağrı yaptı.

Küçükkaya’nın “Muhafazakar kadın seçmeniniz çok mu?” sorusuna yanıt veren İmamoğlu, “14 senedir siyasetin içindeyim. Çok farklı sahalar gördük Anadolu'da. Gördüğümüzün üstünde halk meydanı var. Aile toplantısı yapacağız desek herkes öyle gelir. Araştırmacılar ev kadınları daha çok oy veriyor diye söylüyor. Ciddi bir fark görünüyor. Biz bunu İstanbul'da yıktığımızı da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ekrem.jpg

"İCRAATÇI, ATILIMCI, KALKINMACI BİR BELEDİYECİLİK"

Türkiye'nin ekonomik kriz yaşayacağının sinyallerini 2019’da verildiğini aktaran belirten İmamoğlu “Yeni yatırımlar, yeni atılımlar diyerek, tıkır tıkır çalışan bir belediye kavramını ön planda tutarak ki daha sonra 150 proje demiştik daha sonra 300 projeye çıktı, açılışlar yaptık. İcraatçı, atılımcı, kalkınmacı bir belediyecilik. İstanbul'un yoksullukla mücadelesinin tam da içine düştük. Seçim elimizden alındı, 700 terörist var dediler sandık başında. Bir tane mi gözaltı olmaz. Ben birine hırsız terörist diyeceğim sonra ben buna siyasi söylem diyeceğim böyle bir şey olabilir mi? Göreve geldiğimizin 6. ayında pandemi yaşadık. Kaybettiğimiz insan sayısını bile alamıyoruz TÜİK'ten. Pandemide dünyada en fazla yerel yönetimler desteklendi, bizde tam tersi. Bütün bu dönemde gelir düşüşü yaşandı. Ekonomi kötü biz metro yapıyoruz” diye konuştu.

"BÜTÜN PROJELERİ REVİZE ETTİK"

'İBB hiç bir şey yapmadı, borca boğuldu' iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi: “Borçlanmamızı bile vermediler. Bizim belediyede kasımda bütçemiz oylanır, gelir giderini kapatmamız için borçlanmaya ihtiyacımız var. Bazı yıllarda 2021 olsa gerek. Bizim borçlanmamıza izin vermediler ona rağmen kasayı döndürdük. Bütün projeleri revize ettik. Mahmutbey Esenyurt metrosunun parasını bulduk. Sıfır düzeyindeydi.”

smail.jpg

BAKAN ŞİMŞEK'E ÇAĞRI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e çağrıda da bulunan Ekrem İmamoğlu, “Mehmet Şimşek’e saygı duyuyorum. Ben iki kişiden randevu alabildim, biri Ulaştırma Bakanı, birisi de Sayın Şimşek. Randevu verdi, bizi kabul etti. Yapma Sayın Şimşek, itibarını bir acemi adaya ezdirme. Sen itibarlı bir insansın, iyi bir ekonomistsin. Bu ülkeye dair de güzel hizmetler bekliyoruz sizden. Sayın Şimşek, değerlisiniz. Rasyonel tutum bunu gerektirir, benim tanıdığım Şimşek'in durumu da bunu gerektirir. Şu oy kazandırmaz, bu oy kaybettirir. Ben Allah korusun Kurum olsam, 'bunu benim için söyle' demem. Zafiyet bu” diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar