Dünyaca ünlü banka Türk lirasının ne kadar değer kaybedeceğini açıkladı! Seçim öncesi son analiz geldi

Dünyaca ünlü banka Türk lirasının ne kadar değer kaybedeceğini açıkladı! Seçim öncesi son analiz geldi
14 Mayıs’a günler kala ABD’nin yatırım bankası Goldman Sachs’tan Türk lirasıyla ilgili dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

Seçimler yaklaşırken yabancı kurumların Türkiye ile ilgili analizleri gelmeye de devam ediyor. Son analiz Goldman Sachs''tan geldi.

Seçimlerden sonra ekonomi kamuoyu için önemli başlıklardan biri olan ödemeler dengesi bağlamında Türk lirasını analiz eden banka TL''nin reel ticari ağırlıklandırılmış olarak önümüzdeki yıllarda yüzde 13 değer kaybetmesi gerektiğini söyledi.

Banka bunun gerçekleşmemesi durumunda TL''deki keskin değer kaybını önlemek için cari açıkta bir düzeltme gerekebileceğini ifade etti.

Bankanın analistleri spot kurdaki mevduat seviyelerin 2018-19 dönemindeki benzer bir düzeltmenin gerçekleşmesi durumunda oldukça adil göründüğünü belirtti.

Banka analizinde, çıktı açığında 2018-2019 döneminden daha sınırlı bir genişleme gerektirecek benzer bir ödemeler dengesi düzeltmesinin TL''yi mevcut seviyelerden yüzde 4 daha değerli hale getirebileceğini ifade etti.

Bununla birlikte eğer politika tercihlerinin ve makro ortamın cari açığın genişlemesine neden olması durumunda TL''nin daha da değer kaybetmesinin olası olduğu vurgulandı.

Analizde cari açığın gayrisafi milli hasılanın yüzde 7-8 seviyesine erişmesi durumunda TL''de yüzde 18''lik değer kaybı olacağı ifade edildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar