AKP'nin kalesi Konya bu ilçesini DEM Parti'ye kaptırıyor

AKP'nin kalesi Konya bu ilçesini DEM Parti'ye kaptırıyor

Yerel seçim tahminlerinde bulunan Veri analisti ve Siyasal & Sayısal Analiz uzmanı Murat Kızılboğa, X hesabından dikkat çeken bir tahminini paylaştı. Kızılboğa'ya göre AKP'nin 2019'da yüzde 47.45 ile kazandığı Konya'nın bir ilçesi bu seçimlerde DEM Parti’ye geçiyor.

31 Mart yerel seçimlerine 10 gün kala, il ve ilçelerde hangi adayın ve siyasi partinin önde olduğu merak konusu oldu.

Yerel seçime geri sayımın başladığı bugünlerde araştırma şirketlerinin ilan ettiği anketler kadar, uzmanların yaptığı tahminler de dikkat çekiyor.

Seçimlere ilişkin bir tahmin de Veri analisti ve Siyasal & Sayısal Analiz uzmanı Murat Kızılboğa'dan geldi. Kızılboğa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bazı il ve ilçelerde yaptığı tahminleri açıkladı.

Kızılboğa'nın tahminine göre, yıllardır AKP’nin kalesi olarak bilinen Konya’nın Cihanbeyli ilçesi DEM Parti adayına gidiyor. DEM Parti’nin adayı Eylül Yaylacı’nın isminin yüzde 37,7 oy oranıyla öne çıktığı ilçede, AKP’nin adayı Mehmet Kale’nin oy oranı yüzde 37,4 olarak ikinci sırada yer aldı.

İşte, Murat Kızılboğa tarafından sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan Konya Cihanbeyli seçim tahmini…

KONYA - CİHANBEYLİ SEÇİM TAHMİNİ 2024

%37,7 DEM Parti - Eylül Yaylacı
%37,4 AK Parti - Mehmet Kale
% 17,0 CHP - Fırat Kızılkaya
% 5,2 HÜDA-PAR - Adnan Özaras
% 1,5 ZAFER - Tevfik Erdoğan
% 1,2 Diğerleri

gjdrly1xkaa2bip.jpeg

AKP, Cihanbeyli'yi 2019 yerel seçimlerinde yüzde 47.45 ile kazanmıştı. DEM Parti (O dönemki adı ile HDP) Cihanbeyli de yüzde 31.67 oy oranına sahipti

İlgili Haberler