Seçimin kaderini değiştirecek Z kuşağının anketi ortaya çıktı: En çok tercih edilen parti belli oldu

Seçimin kaderini değiştirecek Z kuşağının anketi ortaya çıktı: En çok tercih edilen parti belli oldu

KONDA ve Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Gençlerin Politik Tercihleri Araştırması 2024’ raporunun sonuçlarına göre, gençlerin oy tercih ve düşünceleri belli oldu.

Yerel seçimlere yönelik merak ve heyecan artarken, araştırma kuruluşları gençlerin oy tercihlerini belirlemeye yönelik önemli bir anket yayınladı.

Türkiye genelinde 7-18 Şubat tarihleri arasında, 18-30 yaş aralığındaki 1864 kişiyle gerçekleştirilen ankete göre, gençlerin sadece yüzde 56'sı oy kullanacaklarını belirtti.

İLK TERCİH CHP

Anket sonuçlarına göre, gençler arasında en çok tercih edilen parti yüzde 27,2 ile CHP oldu. Onu yüzde 13 ile AKP ve yüzde 4,1 ile Zafer Partisi takip etti. Özellikle Zafer Partisi'nin gençler arasında yüksek popülerlik kazandığı gözlemlendi. Partinin genel başkanı Ümit Özdağ'ın gençlere yönelik söylem ve kampanyalarının, milliyetçilik ve göçmen politikaları gibi konulardaki tutumu nedeniyle dikkat çektiği belirtildi.

ZAFER PARTİSİ’NİN POPÜLARİTESİ YÜKSEK

Ankete katılan gençlerin yüzde 46,1'i henüz oy tercihini belirlemediğini veya oy kullanmayacağını belirtirken, CHP'nin gençler arasında önemli bir destek kaybı yaşadığı görüldü. Bununla birlikte, Zafer Partisi'nin gençler arasında artan bir potansiyel taşıdığı da vurgulandı.

DİNİ İNANCI OLMAYAN GENÇLER İKİ PARTİYE YÖNELDİ

Araştırma ayrıca, gençlerin oy tercihlerinde dindarlık etkisinin önemli olduğunu ortaya koydu. AKP'ye olan destek, dindarlık seviyesi arttıkça artarken, MHP seçmenlerinin daha dindar kesimlerde yoğunlaştığı gözlendi. Diğer taraftan, dini inancı olmayan gençler arasında TİP ve Zafer Partisi'nin popülerliğinin arttığı belirtildi.

GENÇLER EKONOMİDEN ŞİKAYETÇİ

Ankete katılan gençlerin en büyük endişesi ekonomik krizken, intihar vakalarının artmasında ekonomik sorunların belirleyici bir etken olduğu ifade edildi.

DİKKAT ÇEKEN SELAHATTİN DEMİRTAŞ DETAYI

Araştırmada, eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğunu haklı bulan gençlerin oranının yüzde 54 olduğu ve iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunu haklı bulanların oranının yüzde 35 olduğu da ortaya çıktı.

CAN ATALAY İÇİN FİKİR YOK

Gençlere Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine dair düşünceleri sorulduğunda yüzde 35’i kararı ‘hukuksuz’ bulduğunu belirtirken, yüzde 12’si Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararını desteklediğini söyledi. Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararıyla ilgili gençlerin yüzde 52’si fikri ya da bilgisi olmadığını kaydetti.

İlgili Haberler