Salgın paniği büyüyor... Kaynağı tespit edilemedi vaka sayısındaki artış uzmanları harekete geçirdi

Salgın paniği büyüyor... Kaynağı tespit edilemedi vaka sayısındaki artış uzmanları harekete geçirdi

İngiltere Sağlık ve Güvenlik Ajansı (UKHSA), ülkede "Escherichia coli (E. coli)" bakterisinin sebep olduğu bir salgının varlığını duyurdu ve yıl sonuna kadar vakaların 1500'e ulaşabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

UKHSA'nın yazılı açıklamasına göre, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da E. coli bakterisinin sebep olduğu hastalıklarda bir artış gözlemleniyor.

640xauto-001.webp

BELİRTİLERİNE DİKKAT

Bakterinin kanlı ishal gibi çeşitli ishal türlerine ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu belirtilirken, hastalıkların, bu bakteriyi taşıyan gıdalara temas ya da hastalığın bulaştığı kişiler ve hayvanlarla temas sonucu ortaya çıktığı vurgulanıyor.

6tyty.jpg

KAYNAĞI HENÜZ BİLİNMİYOR

Ayrıca, açıklamada, vakaların geniş bir coğrafyada görülmesinin nedeni olarak ulusal çapta dağıtılan gıdaların rolüne dikkat çekiliyor. Bulaş kaynağının henüz belirlenemediğine ve çiftlikler, içme suyu, havuzlar, deniz suyu, göller ya da nehirler gibi potansiyel kaynaklar arasında belirgin bir kanıt bulunmadığına da işaret ediliyor.

18838852-728xauto.webp

113 VAKA TESPİT EDİLMİŞ

4 Haziran itibariyle Birleşik Krallık genelinde 113 vaka tespit edilmiş durumda ve bunların 81'i İngiltere'de, 18'i Galler'de, 13'ü İskoçya'da görülmüş. Ayrıca, bir vaka Kuzey İrlanda'da tespit edilmiş, ancak bu kişinin öncesinde İngiltere'yi ziyaret ettiği belirtilmiş.

ui.jpg

VAKA SAYISININ YIL SONUNA KADAR 1500’E ÇIKMASI BEKLENİYOR

Açıklamada, E. coli vakalarının en genç tespit edileninin 2, en yaşlısının ise 79 yaşında olduğu bilgisi verilirken, yıl sonuna kadar vakaların 1500'e çıkabileceği tahmin ediliyor.

uj.jpg

ELLER SIK SIK YIKANMALI

Ellerin sık sık yıkanması, gıda hijyenine dikkat etme ve teması minimize etme öneriliyor

Açıklamada belirtildiğine göre, İngiltere'deki 81 vakanın %60'ı hastanede tedavi altına alınmış ve 61 kişi, bulaş kaynağı olabilecek gıda ve seyahat bilgilerini paylaşmış.

ygty.jpg

Salgının yayılmasını önlemek için, ellerin sık sık sabun ve suyla yıkanması, gıda hijyen kurallarına uyulması, meyve ve sebzelerin iyice yıkanarak pişirilmesi, ishal ya da kusma şüphesi olan kişilerin başkalarıyla temasını kesmesi ve mümkünse okula veya işe gitmemesi öneriliyor.

Ayrıca, açıklamada UKHSA Vaka Yöneticisi Trish Mannes'in değerlendirmelerine de yer verilmiş; Mannes, E. coli'nin ishalin yanı sıra mide krampları, kusma ve ateşe neden olduğunu belirtmiş. İshal veya kusma belirtileri olan kişilerin başkalarına yemek hazırlamamaları gerektiğini ve semptomların geçmesinden sonraki 48 saat içinde okula, işe veya kreşe dönmemeleri konusunda uyarıda bulunmuş.

yyu.jpg

İngiltere Gıda Standartları Kurumu'ndan Daren Whitby ise salgının kaynağının bir ya da birkaç gıda ürünü olabileceğini belirtmiş ve gıda satın almadan hazırlığa kadar dikkatli olunması gerektiğini vurgulamış; "Ellerin, yemek hazırlığı sırasında kullanılan ekipmanların, mutfak gereçlerinin ve yüzeylerin temizlenmesi çapraz bulaşmayı önler" demiş.

Açıklamada ayrıca, 1 yaşından küçük bebekler, sütten kesilen çocuklar, uzun süre idrar yapmayan 5 yaş altı çocuklar ile 7 günden fazla süren ishal ve 2 günden fazla süren kusma şikayeti olanların en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları öneriliyor.

İlgili Haberler