Kanseri yok eden 5 besin! Bilim insanları açıkladı

Kanseri yok eden 5 besin! Bilim insanları açıkladı

Kanser, dünya genelinde en yaygın ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Semptomların erken tespiti ile tedavi sonuçları iyileştirir. Bunun yanı sıra, doğru beslenme ile kanseri önlemek de mümkün. İşte bilim insanlarının "kanseri yok eden 5 besin" listesi...

Kanserden korunma adına alınan önlemler, riski tamamen ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltır. Sabah gazetesinin haberine göre, Doktor William Li, besin tercihlerinin kanseri önlemede, hatta mevcut tümörleri küçültmede ve kanser tedavisinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

re-gg-rgr-p5cz.webp

Dr. Li, kuruyemişlerin kanserden korunmak için en etkili besinlerden biri olduğunu söylüyor. Ceviz, badem, fındık, antep fıstığı ve kaju, en iyi seçenekler arasında yer alıyor. Kuruyemişler, bağışıklık sistemini güçlendiren polifenoller içeriyor ve omega-3 yağ asitleri sayesinde kanserli tümörlerin kan akışını durdurarak küçülmelerine yardımcı olabiliyor.

rg-ggrgg-1akr.webp

KANSER SAVAŞÇISI OLARAK BİLİNİYOR

Domates de "en lezzetli kanser savaşçısı" olarak öne çıkıyor. Domateslerdeki yüksek likopen oranı, kanser riskini önemli ölçüde azaltıyor. Likopen, DNA'yı hasardan koruyarak kansere karşı koruma sağlıyor. Dr. Li, haftada iki kez iki ila üç fincan pişmiş domates tüketen erkeklerin prostat kanseri riskinin %30 azaldığını belirtiyor.

r-gr-gr-bs0r.webp

Bir diğer önemli kanserle savaşan besin ise, antosiyanin adı verilen doğal bir kimyasal içeren mor patateslerdir. Antosiyanin, kanser hücrelerini yok ederek kanser kök hücrelerini ortadan kaldırır.

Dr. Li, istiridyenin içerdiği protein, polisakkarit ve amino asitler nedeniyle çok sağlıklı olduğunu vurguluyor. İstiridye, DNA'yı serbest radikallerden koruyarak kansere karşı bir kalkan görevi görür. Ayrıca, istiridye koruyucu antioksidan glutatyonu %50 artırma kapasitesine sahip.

rrg-grg-fjxa.webp

Son olarak, Dr. Li matcha çayını sağlıklı bir içecek olarak öneriyor. İngiltere'deki kanser araştırmacıları, matcha çayının meme kanseri ile savaşmak için kanser kök hücrelerine giden besleyici hatları kesebileceğini keşfetti. Bu çalışmanın laboratuvar ortamında yapılmış olması, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

r-grrggg-vgxz.webp

İlgili Haberler