Piyasa Kahini İslam Memiş'ten hayati uyarı: Bu tuzağa düşen bütün mal varlığını kaybeder

Piyasa Kahini İslam Memiş'ten hayati uyarı: Bu tuzağa düşen bütün mal varlığını kaybeder

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın yatırımı yapanlara hayati bir uyarıda bulunarak, "Bu tuzağa düşen elindeki avucundakini kaybeder" dedi.

ZÜLEYHA ÖNCÜ-GÜNBOYU

İslam Memiş, altın sahiplerine çok yakında yeni bir operasyon çekileceğini belirterek yeni açıklamalarda bulundu. Memiş altın sahiplerine yeni operasyon çekilebileceğinin de altını çizdi.

İslam Memiş, gelecek hafta itibariyle altın fiyatlarında ve emtia piyasalarında önemli değişikliklerin yaşanacağını belirtirken, birikimini altında tutan vatandaşlara "Yaşanan kar satışlarının ardından 35 dolarlık bir düşüş görüldü ve yatırımcıların akıllarında 'Düşüş devam edecek mi? Buradan satış yapmalı mıyım?' soruları oluştu. Bu sorunun yanıtı hayır. Eylül ayı, dip fiyattan altın almak için son fırsatların olduğu dönem. Ekim itibariyle ons tarafında 2000 sınırının aşılmasını bekliyorum. Gram altın tarafında ise bu ayın sonuyla birlikte 1700 liranın altından alım yapma fırsatı sonsuza dek kapanmış olacak. Bu nedenle şu anda satış yapmak mantıklı değil." dedi.

"ALTIN SAHİPLERİNE YENİ BİR OPERASYON ÇEKİLEBİLİR"

Yaşanan yükselişi takip eden düşüşle birlikte altın fiyatlarında yeni bir operasyon tehlikesi bulunuyor. Aşağı yönlü hareketlerin ardından şu anda paniğe kapılmaya hazır hale gelen acemi yatırımcılar, haftanın kalan bölümünde yaşanacak manipülasyon daha açık hale geliyor. Bu nedenle yeni bir sert iniş, korkuyu yükselterek acemi yatırımcıların paniğe kapılmasına ve ellerindeki altını ucuz fiyattan satmasını neden olabilir.

Burada söyleyeceğim şey, sakın ama sakın bu tuzağa düşmeyin. Sizlerin dip fiyattan satacağı altını, balinalar çok ucuza toplayacaktır. Çünkü altın fiyatları, yılın geri kalan bölümünde yükselişe geçecek. Bu yükselişlerin öncesinde acemi yatırımcıların kazanmasını engellemek ve ellerindekileri almak için manipülasyon oyunları oynanacaktır.

"EKİM AYINDA ALTIN RÜZGARI YAŞANACAK"

Dünya genelinde altın fiyatlarını belirleyen iki faktör bulunuyor. Bunlardan birincisi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararları olmakta. Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları her ne kadar şahin tonda olsa da, Eylül ayındaki toplantıda Fed'in faizleri pas geçeceğine yönelik uluslararası beklenti yüzde 80'i aşmış durumda.

Faizlerde bir hareketsizlik, altın fiyatlarındaki yükselişi hızlandıracak bir itici güç olacaktır. Bunun yanı sıra, altın fiyatlarını belirleyen ikinci faktör ise uluslararası piyasalarda yaşanabilecek kriz, dünyayı etkileyen sağlık sorunları ve iflaslar olacaktır. Çin tarafından gelen veriler, özellikle emlakçılık sektöründeki batışların peş peşe yaşanması, dünya piyasalarındaki güvensizlik ortamını tetikleyebilir .

Güvensizlik demek, her dönemin güvenli limanı olan altına hücum edilmesi demek. Hatırlayın, yılın ilk çeyreğinde ABD'de yaşanan bankacılık krizi sonrasında altın, rekor üstüne rekor kıran bir yükseliş serisi yakalamıştı. Çin'de yaşanacak gelişmeler, ons tarafında benzer bir yükselişin kıvılcımını yakabilir.

İlgili Haberler