Para sayma soruşturması sürüyor: Binayı CHP’ye sattığı iddia edilen Ali Rıza Braka’nın emniyetteki ifadesi ortaya çıktı

Para sayma soruşturması sürüyor: Binayı CHP’ye sattığı iddia edilen Ali Rıza Braka’nın emniyetteki ifadesi ortaya çıktı

CHP binasının satın alımı sürecinde avukatlık ofisinde çekildiği iddia edilen 'para sayma' görüntülerinde binayı CHP'ye satan Ali Rıza Braka’nın ifadesi ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği öne sürülen ve sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin başlattığı soruşturma gündemdeki yerini koruyor.

Soruşturma kapsamında, İstanbul'daki binasını CHP'ye sattığı iddia edilen Ali Rıza Braka, dün (18 Mart) şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Çağlayan Adliyesi Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda şüpheli sıfatıyla ifade veren Braka'nın ifadesindeki detaylar ortaya çıktı.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın aktardığına göre, Arnavut asıllı olup sonradan vatandaşlığa geçen Ali Rıza Braka, 2018'de Emlak Konut’tan 14 taşınmaz aldığını ve satmaya karar verdiğini belirtti.

Bir yıl sonra CHP'lilerin kendisine ulaştığını belirten Braka, 43 milyon TL istediğini ve CHP'liler düşük fiyat teklif ettiği için binayı satmadığını söyledi.

CHP'lilerin, avukatı Gökhan Taşkapan üzerinden yeniden iletişime geçtiğini ve Sarıyer Belediyesi’nde görüşme ayarlandığını belirten Braka, "Başkanın odasında toplandık. Pazarlık yürütüldü ancak sonuca ulaşamadık" ifadelerini kullandı.

Taşkapan ile CHP'lilerin temas halinde olduğunu ifade eden Braka, "Bir gün avukatım arayarak, karşı tarafın 41 milyon TL ödemeyi kabul ettiğini söyledi" dedi.

"PARANIN BİR KISMI ELDEN TESLİM EDİLDİ"

CHP adına süreci İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yürüttüğünü vurgulayan Braka, şunları söyledi:

"Kendisi ile 6 Kasım 2019’da Beyoğlu 3. Noterliği’nde 'Düzenleme Şeklinde Satış Vaadi Sözleşmesi' imzaladık. Sözleşmede görüleceği üzere resmi olarak 24 milyon 360 bin TL bedel gösterdik. Bir sakıncası olduğunu düşünmedim."

CHP'lilerin aynı gün 6 milyon TL'yi ve 18 Kasım 2019’da 8 milyon TL'yi havale yoluyla gönderildiğini ifade ediyor. Taşkapan’ın 09 Aralık 2019’da arayarak kendisini ofise çağırdığını ve 'Paranın bir kısmı elden teslim edilecek' dediğini vurgulayarak, şunları söylüyor:

"Ofiste avukatım ve tanıdığım 4-5 kişi vardı. Paranın bir kısmı oradaydı. Dışarıdan birileri çantalarla para getiriyor, ben sayıyordum. Tamamı TL idi. Euro veya dolar yoktu. O gün 15 milyon 510 bin TL’yi 4-5 çanta içinde alıp ofisten ayrıldım."

"HİÇBİR SİYASİ PARTİYLE İŞİM OLMAZ"

Braka, tapuyu devrettiği 11 Aralık’ta CHP’den 360 bin TL ve 10 milyon TL daha havale edildiğini kaydederek şöyle devam etti;

"Taşınmazları 41 milyon TL’ye satsam da elime geçen para 24 milyon 360 bin TL ve elden aldığım 15 milyon 510 bin TL, toplamda 39 milyon 870 bin TL'dir. Kalan meblağın komisyon ve giderler olduğunu söyleyerek, vermediler. İllegal işim olmamıştır. Yatırım amacı olarak daireleri aldım, bir yıl sonra karlı bir şekilde sattım. Hiçbir siyasi partiyle işim olmaz. Oy dahi kullanmam."

İlgili Haberler