1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur maaşı zammında süreç nasıl işleyecek?
Memur maaşı zammında süreç nasıl işleyecek?

Memur maaşı zammında süreç nasıl işleyecek?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un memurlara maaş zammına ilişkin pazarlıklarda uzlaşma sağlanamadığını ve Hakem Kurulu sürecinin başladığını ifade etmesinin ardından Hakem Kurulu ve memur maaş zammında bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği merak konusu oldu.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Memurlara maaş zammıyla ilgili uzlaşma sağlanamadığını ifade eden Bakan Selçuk, Hakem Kurulu sürecinin başladığını söyledi. Selçuk'un açıklamasının ardından vatandaşlar arasında "Hakem Kurulu nedir?" ve "Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?" sorularının cevapları merak konusu oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili Külliye'de düzenlenen basın toplantısında konuştu. Selçuk, memur konfederasyonlarıyla anlaşma sağlanamadığı için Hakem Kurulu sürecinin başladığını ifade etti. Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Selçuk, masada uzlaşma sağlamanın öncelik olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.

Müzakerelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından tespit tutanağı tutulduğunu ve Hakem Kurulu'na iletildiğini söyleyen Selçuk, "Nihai kararı kurul verecek" diye konuştu.

Selçuk ayrıca, "Memur ve memur emeklilerinin 4. dönem ve daha önceki toplu sözleşmelerde edindikleri kazanımlar aynen korunacak, hak kaybı yaşanmayacak" dedi.

HAKEM KURULU AY SONUNA KADAR SÜRE VERECEK

Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

HAKEM KURULU NEDİR?

Toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması ve toplantı tutanağı imzalanamaması halinde, Devlet Personel Başkanlığı tarafından görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlandığına dair tespit tutanağı tutulur. Daha sonra uzlaşılamayan ve imzalanamayan bölümler için Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulur.

HAKEM KURULU KİMLERDEN OLUŞUR?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda 11 üye bulunur. Kurul üyeleri Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu ile belirlenmiştir. Buna göre;

-  Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’dan, Bakanlar Kurulunca seçilecek 1 üye,

- Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığından görevlendirilecek birer üye,

- Yetkili sendikadan iki, en çok üyesi olan ikinci ve üçüncü sendikadan ise birer üye,

- Üniversitelerin ilgili alanlarından en az doçent unvanında, Bakanlar Kurulunun seçeceği bir üye,

- En çok üyeye sahip 3 sendikanın belirleyeceği 7 öğretim üyesi arasından, Bakanlar Kurulunun seçeceği bir üye kamu görevlileri hakem kurulunda yer alır.

HAKEM KURULU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Toplu sözleşme görüşmelerinin ve Hakem Kurulu'na başvurunun nasıl olacağına dair detaylar, 2012 yılında çıkarılan bir yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğin ismi "Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Yapılma Usul ve Esasları ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurullarının Teşkili, Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik"tir.

Yönetmeliğin 9. maddesine göre 3 iş günü içinde, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurulması gerekiyor.

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, bu 3 günlük sürenin 1 güne düşürülmesi, artan 2 günlük sürenin toplu sözleşme müzakerelerine ayrılmasını talep etmiş olmasına rağmen, bu talebi kabul edilmemişti.

Yine yönetmeliğin 11. maddesinde yer alan hüküm gereğince, "Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kurula son başvuru tarihini takip eden gün, Başkanın çağrısı üzerine Başkanın belirleyeceği yerde çalışmalarına" başlayacaktır. Bu belirlemeye göre Kurul, 24 Ağustos Cumartesi günü çalışmalara başlayacak.

Yine yönetmeliğin 11. maddesinde Kurulun 5 iş günü içinde kararını vermesi öngörülüyor. Yani Hakem Kurulu, tarafları dinledikten sonra, 28 Ağustos'ta kararını açıklaması bekleniyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın başkanlığında 11 kişiden oluşuyor.

HÜKÜMETİN YAPTIĞI İKİ TEKLİF KABUL EDİLMEMİŞTİ

2020'nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı aynda yüzde 3, 2021'nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Hükümet, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuş ancak bu teklif de kabul görmemişti.

İLGİLİ SENDİKALARIN TALEPLERİ

Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.