İYİ Parti'de Mansur Yavaş çatlağı! GİK üyesinden Cengiz Topel Yıldırım'a sert yanıt

İYİ Parti'de Mansur Yavaş çatlağı! GİK üyesinden Cengiz Topel Yıldırım'a sert yanıt

İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım'ın Mansur Yavaş'a yönelik sözleri İYİ Parti'yi karıştırdı. Yıldırım'a İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki'den yanıt geldi.

İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım, katıldığı canlı yayında Gürkan Hacır İle Taksim Meydanı programının konuğu oldu. Yıldırım, canlı yayında merak edilen soruları yanıtladı.

GİK üyesinden Cengiz Topel Yıldırım'a sert yanıt

Gazeteci Barış Yarkadaş, Yıldırım'a Özgür Özel ve Mansur Yavaş ile görüşüp CHP Mamak Belediye Başkan adayı olmak istediği talebinde bulunup bulunmadığı sorusunu yöneltirken, Yıldırım, görüşmeyi doğruladı ancak talebi olmadığını söyledi.

Görüşmede konuşulanları açıklaması durumunda Özel ve Yavaş'ın zor durumda kalacağını söyleyen Yıldırım, "Bu evrak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin kanun gereği oylayarak görevlendirdiği 5 belediye meclis üyesi tarafından düzenlenmiş 2022 yılı denetim komisyonu raporu. İYİ Parti üyesi de var MHP üyesi de var AK Parti üyesi de var. Bu komisyon kurulur, bu kurul yaklaşık 3 ay faaliyetlerine devam eder. Faaliyetleri bittikten sonra bunu Belediye Meclisi Başkanına takdim eder. Belediye Meclisi Başkanı da Büyükşehir Belediye Başkanıdır" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Şaban Sevinç'in "5 kişilik komisyonun içinde kimler var?" sorusuna Yıldırım, "Tüm partilerden üyeler var" diye cevapladı.

MANSUR YAVAŞ'I HEDEF ALDI

Yıldırım şunları söyledi: "Belediye şirketleri dönem dönem sayıştay şirketleri tarafından denetlenir. Bu denetlemelerde kamuya açık, sayıştayın internet sitelerinde belediye şirketleriyle ilgili tespitlerden aldığımız rakamlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yaklaşık güncellenmiş rakamlarla 308 milyar TL, bunun içinde de o dönemde sadece belediyenin 9 şirketine ulaşılabildiği için 308 milyar TL’nin bir kaynak harcandığını tespit ettik. 308 milyar 496 milyon TL Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynak harcamış ve bu kaynağın sadece yüzde 3,27’si kadarını sosyal yardımlara harcamış."

Açıklamalarından ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan Yıldırım, "Siz 5 yıl Ankara’da ‘Biz her kuruşun hesabını veriyoruz. Çok şeffafız, her şey gözetim altında ortada’ ve bir yalan rüzgarıyla belediye yöneteceksiniz. Buna karşılık birisi çıkacak size şunu soracak ‘Emekliye verdiğini ay bazında söyle’ söyleyemeyeceksin. Sonra diyecekler ki ‘Bu şirketlerde 5 milyar 928 milyon bir para belediye kasasında olması gerekirken yok’ soruyoruz bu para nerede?" ifadelerini kullandı.

"MİLYAR 937 MİLYON FARK OLUŞMUŞ"

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde belediye faaliyet sonuçlarını açıkladığını belirten Yıldırım, “Şirket borçlarındaki değişim 2019’da belediyenin şirketlerinin toplamı 1 milyar 125 milyon 429 bin TL’yken, 2023’te yani Mansur Bey döneminde 8 milyar 62 milyon 437 bin TL olmuş. Bu belge belediyenin internet sitesinde var. Yani 6 milyar 937 milyon fark oluşmuş" şeklinde konuştu.

Yıldırım şöyle devam etti:

"Denetim komisyonu ne yazmışın yanında bu bilgi ve belgeler gerçek belgeler ve belediyenin vermiş olduğu belgeler. İstasyon Caddesi’nin ihale kayıt numarası 20206567021 ihale kayıt numaralı işten bahsediyorum. Bu işte EKAP’ta kayıtları vardır, yaklaşık 110 milyon TL’lik bir işte 100 milyon TL’lik bir farklı yeni imalat yapılıyor. Bu şu demektir evinize demirden dolap yap deyip fiyatta anlaşıyorsunuz, sonra yolda giderken dolap tahta dolaba dönüyor hal böyle olunca bunu ben savunmam teyit etmesem de bunu söylemem."

“İŞTE MANSUR YAVAŞ BELEDİYECİLİĞİ”

Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Basın Yayın Dairesinde çalışan personel sayısı 27 kişi olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları aktardı: “Belediye’nin personel sayısı 27 kişi. Fakat Basın Yayın Dairesi’nde 308 kişi de Belediye şirketleri bünyesinde çalışıyor. Belediye şirketinden herhangi bir hizmet almıyorsun, bunu kendi Belediye’ndeki Basın Yayın Dairesi giderlerinde giderleştiriyorsun. 308 kişi çalıştırıyorsun. Trol ordusu var ya işte bu. Bunlara 5 yılda yaklaşık ödenen para 739 milyon. Güncellenmiş rakamla. İşte Mansur Yavaş Belediyeciliği. Bu 308 kişi niye Basın Yayın Dairesi’nin bütçesinde giderleştirilmiyor? Niye başka şirketin bütçesinde?"

O SÖZLER İYİ PARTİ'Yİ KARIŞTIRDI

Yıldırım'ın Yavaş ile ilgili sarf ettiği iddialar üzerine İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Tiryaki, Yıldırım'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerine yönelik yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını seçim kampanya sürecinde dile getirmesiyle ilgili yöntemi ve dili tasvip etmediğini söyledi.

Tiryaki'nin açıklamaları şu şekilde:

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayımız kampanyasının ilk gününden beri, nasıl bir belediye başkanlığı yapacağını, gerçekleştireceği projeleri ve neden en iyisi olduğunu anlatmak yerine, Mansur Yavaş ve yönetiminin özellikle belediye iştiraklerinde gerçekleştirdiğini iddia ettiği yolsuzlukları ve usulsüzlükleri anlatıp durmaktadır. Kuruluş sürecinin ilk anından beri emek vermiş bir İyi Partili, Ankara eski il başkanı, hali hazırda GİK üyesi ve Ankaralı bir vatandaş olarak bu kampanya dilini ve yöntemini kesinlikle tasvip etmiyorum. Ancak bu adayın kendi tercihidir, yol kendi yoludur."

"İFTİRA SİYASETİNİ HANGİ İLKEYLE MEŞRULAŞTIRMAKTADIRLAR?"

"Meselenin beni ahlaken ve vicdanen rahatsız eden çok daha önemli bir boyutu bulunmaktadır. Halen İyi Parti Genel İdare Kurulu içerisinde, hatta Genel Başkan yardımcıları içerisinde bizzat kendisi, eşi, çocuğu, yeğeni, kuzeni veya akrabası Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iştiraklerde Yönetim Kurulu Üyesi olan insanlar vardır. Bu da gizli saklı değil; açık, aleni ve bilinen bir durumdur."

"Bu sebeple buradan muhataplarına sormak istiyorum: Bu kimseler veya yakınları, İyi Parti adayının bahsettiği yolsuzluk iddialarına şimdiye kadar şahit olmuşlar mıdır? Şahit olmuşlarsa neden susmuşlardır? Neden görevlerine devam etmektedirler? Şahit olmamışlarsa, iddialar asılsızsa, niçin bu ithamlara sessiz kalmaktadırlar? Bu tarz bir iftira siyasetini hangi ilkeyle meşrulaştırmaktadırlar?"

"YANIT VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜRLER"

"İyi Parti, rekabetle hakareti; siyasetle intikamı birbirine karıştıran bir yaklaşıma alet edilemez. Türkiye’yi yönetme iddiasıyla ve yönetebilecek kadrolarla kurulmuş İyi Parti, Hiç kimsenin kişisel intikam aparatı olarak kullanılamaz. Bu yüzden sözü edilen belediye iştirakleriyle ilgili iddialara İştiraklerle yakın ilişkide olduğunu bildiğim İyi Partililer, Ahlaken ve vicdanen kamuoyu önünde yanıt vermekle yükümlüdürler."

İlgili Haberler