İslam Memiş altın sahiplerini seslendi: "9 gün sonra altın fiyatlarında neler olacak neler..."

İslam Memiş altın sahiplerini seslendi: "9 gün sonra altın fiyatlarında neler olacak neler..."

Altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, son haftaları yatay bir seyir izleyerek geçiren altın fiyatları için 9 gün sonrasını işaret etti. Memiş, Fed toplantısından çıkacak faiz kararı sonrası altında rekor yükseliş için start verileceğini iddia etti.

2023 yılının ilk üç çeyreğinde dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları, milyonlarca yatırımcının emtia piyasalarında beklediğini bulamamasına yol açarken, altın yatırımcısının umudu yılın son aylarına kalmış durumda.

Pandemi sonrası dünya genelini etkisi altına alan enflasyon fırtınası ile mücadele etmek isteyen gelişmiş ülkeler, merkez bankaları aracılığıyla peşi sıra faiz artırımına giderken, faiz kararlarının beklenenden uzun sürmesi altında önemli bir direnç oluşmasına yol açtı.

Özellikle dünya genelinde altın fiyatlarının akıbetini en fazla belirleyen etmen olan ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklanan faiz kararları, son 25 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken, yatırımcının gözü kulağı 19-20 Eylül tarihlerinde yapılacak yeni toplantıya çevrildi.

Türkiye'de altın piyasalarının en tanınan siması olan İslam Memiş, 20 Eylül akşamı Fed Başkanı Powell tarafından yapılacak açıklamaya işaret ederek, bu tarih itibariyle altın fiyatlarında rekor yükseliş serisinin başlayacağını iddia etti.

İşte Memiş'in açıklamalarından öne çıkanlar...

"Ons altın tarafında Ekim ayıyla birlikte rüzgarın tersine döneceğini söyleyebiliriz. Altının önümüzdeki ay itibarıyla yeniden 2000 doların üzerine çıkacağını düşünüyorum. Yılın son çeyreğinde, sıkı para politikalarının artık ABD tarafından gevşetileceğine yönelik izlenimler var. 20 Eylül'de Fed'in faiz kararını pas geçmesi halinde altın fiyatlarında bir yükseliş, dolar endeksinde ise kontrollü bir gerileme yaşanacaktır.

Hem ons değer kazanır, hem de dolar endeksi geri çekilirse ne olur? Hiç şüphesiz bu durumdan en fazla gram altın yatırımcısı getiri sağlar. Şu anda gösterge kur fiyatı 1660 lira olsa da, gram altın 1700-1710 lira arasından satışa sunuluyor piyasalarda. Daha önce de vurguladığım gibi, bu fiyatlar altın için çok büyük bir alım fırsatı sunuyor ve bu fırsat penceresi, Eylül ayının son günlerine girilirken kapanacaktır.

1700 ve aşağısındaki rakamları mutlaka alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekiyor. Altın borcu olan, düğün yapacak vatandaşlar ve elinde TL bulunduran yatırımcıların bu seviyeden giriş yapması, yılın geri kalan aylarında büyük kazanç sağlayacaktır.

"9 GÜN SONRA ALTIN FİYATLARINA YENİ REKORLARA HAZIR OLUN"

Sıkı para politikalarını Haziran ayında terk etme sinyali veren Fed, buradaki toplantıyı pas geçmiş olsa da Temmuz ayında yeniden 25 baz puanlık bir artış yapmış ve şahin tonda açıklamalar ile piyasaları söylem gücü kullanarak kontrol etmeye çalışmıştı.

Bu açıklamalara yenisi gelmiş olsa da, artık piyasanın tepkisi çok daha soğuk bir şekilde ilerliyor. Görünen o ki Fed, yılın sonuna kadar belki bir 25 baz puanlık daha artırım yapabilir ancak o toplantı, Eylül ayında gelmeyecektir. Bu nedenle Eylül'deki faiz kararı, altın tarafında ciddi bir yükselişin tetikleyici olabilir.

20 Eylül'e kadar xauusd paritesinin 1900-1930 dolar bant aralığında gelgit hareketleri yaptığını göreceğiz. Bu tarafta pozisyon almak, 20 Eylül sonrası artışta kazanç sağlamanın yolunu açacaktır.

EKİM AYINA HAZIRLIK YAPIN

Eylül ayının son haftasında başlayan yükseliş, yılın geri kalan bölümünde kesintisiz bir şekilde sürecektir. O nedenle orta vadeli ve uzun vadeli yatırım düşünenler için altın, şu anda en karlı yatırım aracı konumunda. 31 Aralık'a kadar yükseliş serisi yakalanacak olsa da, zaman zaman gelecek kar satışlarıyla birlikte piyasalarda bir dengeleme sağlanılacaktır. Bu tür ufak düşüşlerde panik satışı yapmamak gerekiyor.

GRAM ALTIN ÖNCE 2500 LİRA SONRA 3500 LİRAYA YÜKSELECEK

Gram altın/TL fiyatlarında ise OVP'de de yer alan dolar kuru hedefleri ve ons altının yükselişini hesaba kattığımızda, 2024 yılı itibariyle öncelikle 2500 lira ve üzeri, 2025 yılında ise 3500 lira ve daha yukarısını bekliyor olacağız. Artık başka yatırım araçlarına ya da manipülasyonlara fırsat vermeden yükselişini devam ettirecek bir altın piyasası var karşımızda.

İlgili Haberler