Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti
Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

07-12-23-01gun-page-0001-001.jpgİKTİDARIN ASGARİ ÜCRET TAKVİM SÜRECİNE TEPKİ

İktidarın, yüksek enflasyon karşısında asgari ücreti yılda 2 kez belirleme uygulamasını sonlandırıp tek zam yapmak için harekete geçmesi, sendikalar ve siyasilerin yoğun tepkisine maruz kaldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Konuşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında 'asgari ücrette tek zam' kararına tepki gösterildi. Cumhuriyet Halk Partisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı Konfederasyon Genel Merkezinde ziyaret etti. Konuşmanın ardından Atalay, Taşçıer ve Ağbaba bir basın toplantısı düzenledi.

4 İŞÇİ TEMSİL EDECEK

Atalay konuşmasında şu noktala[1]ra değindi: “Pazartesi günü asgari ücret görüşmeleri başlayacak. Bizi ilk defa komisyonda 4 tane işçi temsil edecek. Sürecin tamamını arkadaşlarım yönetecek. Ben bugüne kadar ücretle ilgili hiçbir şey konuşmadım. Pazarlık açlık sınırından olmaz. Ülkedeki çalışma şartları ortada. Asgari ücretli ve emekli[1]nin alım gücü ortada. Bugüne kadar toplumun razı gelmediği, içimize sinmeyen hiç bir işi yapmadık. 40 yıldır pazarlıklar sürüyor, toplasanız 5 kere uzlaşı çıkmamıştır. Asgari ücretlilerin yüzde 99'u örgütsüz. Bunların zor şartlarda geçindiğini herkes biliyor. Enflasyonu dur[1]dursunlar, ete, süte, kiraya zam gemesin, asgari ücret konuşmanın anlamı kalmaz. Sen zammı ver, ertesi gün fiyatları artır... Bu sürdürülebilir değil.”

ENFLASYON SÜRDÜKÇE

Enflasyon devam ettiği müddetçe tek asgari ücret zammı yapmak doğru değil. CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşçıer ise şunları söyledi: “Bugün enflasyon ortamında Merkez Bankası'nın bağımsız olmadığı, TÜİK'in bağımsız olmadığı bir ortamda asgari ücretle ilgili bir rakam belirtmek sadece bir sayıdan ibaret. Bundan 2 yıl önce asgari ücret 2800 TL civarındayken vatandaşın alım gücü daha yüksekken bugün alım gücü geri alınıyor. CHP olarak asgari ücreti rakamlar üzerinden tartışmanın işçinin-emekçinin insan onuruna yaraşabilir bir gelir elde etmesini sağlamayacağını ifade ettik. Pazartesi gününden itibaren yapılacak görüşmelerde yılda bir kez zam kararından geri adım atılması gerektiğine inanıyoruz. Bugünden "tek asgari ücret zammı yapılacak" açıklaması yapmak, bir ay sonra asgari ücretin açlık sınırının altında kalacağı gerçeğini örtmüyor."

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar