Ev sahipleri ve kiracılar sıraya girdi: 15 günde 14 bin 385 başvuru

Ev sahipleri ve kiracılar sıraya girdi: 15 günde 14 bin 385 başvuru

Binlerce ev sahibi ve kiracı için 1 Eylül'de başlatılan zorunlu arabuluculuk uygulamasında rekor sayıda başvuru yapıldı.

GÜNBOYU/ ESMA KARAYEL

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki problemlerin daha kolay çözülmesi için 1 Eylül’de başlatılan arabuluculuk uygulamasına 15 günde 14 bin 385 başvuru yapıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1 Eylül'de başlatılan zorunlu arabuluculuk sistemi ile tarafların yıllarca süren davalardan kurtularak dostane ve barışçıl bir çözüme kavuştuklarını belirtti.

Anlaşma sağlanamadığında 2 saatlik arabuluculuk ücretinin devlet tarafından karşılandığını anımsatan Tunç, "Anlaşmalar sayesinde taraflar maddi ve manevi olarak yıpranmadan serbest iradeleri ile aralarındaki uyuşmazlığı sonlandırarak toplumsal barışa hizmet ediyorlar, hem de yargının iş yükü azalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

oool.jpg

KİRA UYUŞMAZLIKLARINDAN KAYNAKLI 12 BİN 1 BAŞVURU

1 Eylül'den itibaren ilk 15 günde, kira uyuşmazlıklarından kaynaklı 12 bin 1, ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarından kaynaklı 1241, kat mülkiyeti uyuşmazlıklarından kaynaklı 893, komşuluk hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklı 114, tarımsal üretim sözleşmelerinden kaynaklı 68 başvuru olmak üzere yeni alanlarda toplamda 14 bin 385 başvuru yapıldığını kaydetti.

c.jpg

Paylaşımında, sonuçlanan bazı arabuluculuk görüşmelerine de yer veren Tunç, "İşte, anlaşmayla sonuçlanan arabuluculuk görüşmeleri sonunda memnuniyetlerini bizlere ileten vatandaşlarımızdan bazıları" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler