İlber Ortaylı'dan kritik Ayasofya uyarısı: Herkesin elini kolunu sallayarak geçeceği bir yol değildir

İlber Ortaylı'dan kritik Ayasofya uyarısı: Herkesin elini kolunu sallayarak geçeceği bir yol değildir

Prof. Dr. İlber Ortaylı, camiye çevrildikten sonra ziyaretçi sayısı artan Ayasofya için önemli uyarılar yaptı. Ortaylı, “Bu kadar ziyaretçiyi taşıyacak güçte değil" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, , Hürriyet Gazetesi'ndeki “Ayasofya’yı koruyalım” adlı yazısında camiye çevrildikten sonra ziyaretçi sayısı artan Ayasofya için kritik uyarılar yaptı.

Ortaylı, "Ziyaretçi sayısına acil müdahale gerekir" çağrısında bulunarak "Ayasofya’da gündelik hayatın içinde tuvaletler ve musluklar kurulamaz. Büyük sebiller gibi su dağıtan yerler kurulamaz" ifadelerini kullandı.

“ORİJİNAL YAPISIYLA KORUNAN EN ESKİ MABEDİ”

Sadece hatırlatmak için tekrarladığım cümleler: Ayasofya beşeriyetin hâlâ ayakta olan, kullanılan ve orijinal yapısıyla korunan en eski mabedi. Şekil ve hacim değişimleri itibariyle Ayasofya’dan daha eski olan kiliseler var ama bunların sanat tarihinde öncü bir rolü olmadığı gibi teknik bakımdan da hiçbir şekilde Ayasofya’daki mühendislikle mukayese edilemezler.

BU KADAR ZİYARETÇİYİ TAŞIYACAK GÜÇTE DEĞİL”

“Hâlihazırda minarelerin restorasyonu söz konusu; bu doğrudur. İhmalden dolayı meydana gelebilecek herhangi bir çöküntü ve yıkılma esere de zarar verir. Bu yüzden taş taş yeniden inşa edilecek. Yoğun ziyaretçi vaziyeti ise kabul edilemez. Zira camiye çevrildikten sonra buraya gelen kişi sayısının yıllık üç milyon olduğu söyleniyor. Bu rakama turistler dahil değil. Şurası bir gerçek Ayasofya herkesin elini kolu sallayarak geçeceği bir yol değildir. Zira altındaki dehlizler, atık ve nem sularını taşıyacak suyolları, havalandırma sistemi bu kadar ziyaretçiyi taşıyacak güçte değil.

"ZİYARETÇİ SAYISINA ACİL MÜDAHALE GEREKİR"

Ayasofya, Müzeler Genel Müdürlüğü için bir gelir kapısı olamaz. Restorasyonu da Vakıflar’ın bütçesini aşacak kadar yüksek bir meblağ ister. Ziyaretçi sayısına acil müdahale gerekir. Hatta giriş ve görüşleri zaruri olan sanat tarihçisi, tarihçi, arkeolog gibi bilim insanları, büyük dinler dünyasının temsilcileri, Müslüman dünyanın din adamları, devlet adamları ve memurların oluşturduğu yıllık 20-30 bin kişilik bir kitle bile buranın ziyareti için kalabalık olabilir.

Ayasofya’da gündelik hayatın içinde tuvaletler ve musluklar kurulamaz. Büyük sebiller gibi su dağıtan yerler kurulamaz. Klasik Osmanlı sebili ile bugünkü tuvaletlerin tükettiği ve sızdırdığı su aynı değildir. İnsanlık 1500 senedir Ayasofya’ya kısa bir süre için uğruyor. Def-i hacet için Ayasofya’nın tuvaletlerini kullanmanın akıl kârı yanı yoktur. Her giren sebil ve tuvaletleri kullansa bu binanın altındaki kanalizasyon sistemi bunu nasıl taşıyacak? Düşünülmesi lazım.”

Ortaylı yazısına ayrıca, "Aya İrini’de artık konser verilmemelidir, hatta seminer ve konferans yapılması da beklenemez. Aslında Aya İrini’nin çoktan tam restorasyonla kapatılması gerekirdi" notunu düştü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar