Erdoğan G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı: Enflasyonla mücadele konusunda atılacak adımları açıkladı

Erdoğan G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı: Enflasyonla mücadele konusunda atılacak adımları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'da düzenlenen G20 Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orta Vadeli Program ve ekonomiye ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız" dedi.

GÜLSÜM ALPKIRAY / GÜNBOYU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'da düzenlenen G20 Zirvesi dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orta Vadeli Program hakkında konuşan Erdoğan, uyguladıkları politikalarla yatırımcı güvenini çok güçlü bir şekilde kazanacaklarını belirtti.

“BİRAZ SABIRLI OLMAMIZ GEREKİYOR”

Açıkladıkları üç ayaklı bir programın birinci ayağının deprem yaralarını sarmak olduğunu dile getiren Erdoğan, “.2-3 yıl açıklarımız yüksek olacak ama daha sonrasında Maastricht Kriterlerini çok rahat bir şekilde sağlayacağız. Zaten borcumuzun milli gelire oranı oldukça düşük. İkinci husus enflasyonla mücadele yani dezenflasyon programı… Buna ilişkin de çok net bir yol haritası var. Ona yönelik de aldığımız para politikası yani miktarsal sıkılaştırma, seçici kredi sıkılaştırması gibi birçok tedbir var. Bunların etkili olması zaman alacak. Para politikasında alınan tedbirlerin etkisi gecikmeli oluyor. Dolayısıyla bütün ülkelerde bu süreç böyle, biraz zaman alacak. Onun için biraz sabırlı olmamız gerekiyor. Gelecek sene bu vakitlerde çok net bir şekilde enflasyonun kalıcı bir şekilde düştüğünü inşallah göreceğiz. Üçüncü husus da tabii ki yapısal reformlar.“ ifadelerini kullandı.

“ENFLASYON KONUSUNDA BİRAZ ZORLU BİR SÜRECİMİZ OLACAK”

Yapısal reformların maliye politikasını ve para politikasını güçlü bir şekilde destekleyeceğini kaydeden Erdoğan, “İnanıyorum ki Türkiye'nin kredi notu çok ciddi bir şekilde önümüzdeki dönemde yükseltilmek zorunda kalınacak. Çünkü çok net bir şekilde Türkiye'nin göstergeleri zaman içerisinde mevcut kredi notunun çok ötesinde bir kredi notunu hak edecek. Türkiye'ye fon akışı güçlü bir şekilde başlayacak. Enflasyon konusunda biraz zorlu bir sürecimiz olacak, bunu kabulleniyoruz” diye konuştu.

"BİZE İNANAN TÜM YATIRIMCILAR KAZANMIŞTIR"

Enflasyonla mücadele ve güçlü ekonomi için kalıcı çözümleri ve kapsamlı yol haritaları Orta Vadeli Program ile ortaya koyduklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Bu yol haritasında fiyat istikrarı, finansal istikrar, beşeri sermaye, istihdam, yeşil ve dijital çözüm, afet yönetimi, kamu maliyesi, iş ve yatırım ortamı alanlarında reformları hangi takvimde ne şekilde yapacağımız yer alıyor. Tüm bunlar Türkiye’ye olan güvenin boşa çıkmadığını yabancı yatırımcıya göstermiştir. Attığımız ve atacağımız adımlarla Türkiye’ye güvenen, bize inanan tüm yatırımcılar kazanmıştır”

"TÜRKİYE NAKİT GİRİŞİNİ ARTTIRACAK"

Bir gazetecini sorduğu “Enflasyonla mücadele konusunda atılacak adımlar nelerdir?” sorusuna Erdoğan, “Dezenflasyonla birlikte inşallah biz enflasyonun belini kıracağız, bu konuda da herhangi bir endişemiz yok” şeklinde cevap verdi. Orta Vadeli Programın sadece Türkiye’de değil dünyada çok çok olumlu bir yankı uyandırdığını aktaran Erdoğan, konuya ilişkin şunları söyledi: “Orta Vadeli Program’ın uyandırdığı bu yankıyla birlikte de piyasalara farklı bir canlılık geldi, geliyor. Bir de yurt dışından Türkiye’ye kredi akışı da inşallah başlıyor. Gerek Suudi Arabistan ile yaptığımız buradaki görüşme, gerek Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptığımız görüşmelerle çok çok verimli geçti. İnşallah yaptığımız anlaşmaların karşılığı Türkiye'ye çok ciddi manada hem yatırımları çekecek hem de nakit girişini de inşallah artıracak”

"HER ŞEY KONTROL ALTINDA"

Türkiye’yi önümüzdeki günlerde aydınlık günler beklediğini belirten Erdoğan, “Bazı sektörlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçtik. Tüm sektörlerde de fiyat artışlarını kontrol altına alacağız. Fahiş fiyat artışlarını durduracak mekanizmanın tavizsiz işlemesiyle enflasyon hızlı bir düşüşe geçecektir. Bir geçiş süreci, enflasyonun yavaşlama, durma ve geriye gitme süreci var. Şu an her şey kontrol altında, dengeli bir şekilde yürütülen politikalarla, yapısal reformlarla Türkiye’yi tekrar tek haneli enflasyona kavuşturacağız. Önümüzdeki süreçte enflasyonun dizginlemiş ve fiyat istikrarını sağlamış, yatırım-istihdam-üretim ve istihdama dayalı büyüme politikaları ile kalkınmış bir Türkiye tablosu ortaya çıkacaktır. Bu ülkeyi tek haneli enflasyonla tanıştıran, enflasyonla mücadeleyi en iyi yapan bizim kadrolarımız. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yürüttüğümüz çalışmamızla hedeflerimize kısa zamanda ulaşacağız. Çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz ve ona ulaşmak için atacağımız nice adımlar Türkiye’nin ekonomik alanda da yıldızını parlatacak. Vatandaşımızı hak ettiği kalıcı ve sürdürülebilir refah artışına ulaştıracaktır” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar