• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Bayram ikramiyesine dair çarpıcı detaylar...

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte emeklileri, bayram ikramiyesi heyecanı sardı. İkramiyenin ne zaman ödeneceği, ödenecek tutarın bu bayramda zamlanıp zamlanmayacağı, zamlanacaksa kime ne kadar ödeneceği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Haber Giriş: 29 Haziran 2022 Çarşamba - 19:33
Takip Et
Bayram ikramiyesine dair çarpıcı detaylar...
+
Aa
-

Her dini bayramda emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri SSK, Bağ-Kur emeklilerine ayrı günlerde yatırılacak. Ayrıca dul ve yetim maaşı alanlar da hisseleri oranında ikramiye alacak. Yılın ilk dini bayramının ardından sıra Kurban Bayramı'na geldi. Ramazan Bayramı'nda 1.100 TL olarak ödenen emekli ikramiyelerinin, bu bayram da aynı olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. 

Beş yıldan beri emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri artık geleneksel hale geldi. Bu sene Kurban Bayramı’nın arifesi 8 Temmuz günü başlıyor. Bayramın ilk günü 9 Temmuz gününe; son günü ise 12 Temmuz Salı gününe denk geliyor. Resmi bayram tatili 4.5 gün oluyor. Ancak kamu çalışanları ise Kurban Bayramı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü arasındaki 13 ve 14 Temmuz günlerinde de idari izinli sayılmalarıyla birlikte 9 gün tatil yapacaklar. Türkiye gazetesinden İsa Karakaş emeklilerin bayram ikramiyeleri ile ilgili detayları köşesinde taşıdı. İşte Karakaş'ın aktardığı ayrıntılar...

KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK? 

Emeklilerin Kurban Bayramı ikramiyesinin Kurban Bayramı’nın 9, 10, 11, 12 Temmuz 2022 tarihlerine rastlaması nedeniyle;

Önümüzdeki hafta önce 4-a (SSK) kapsamında aylık alanların zamlı 2022/Temmuz dönemi gelir/aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyeleri aylık ödeme günlerine göre belirlenecek günlerde ödenmesi beklenmektedir.

4-c (Emekli Sandığı) kapsamında aylık alanların tamamının temmuz zam farkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin belirlenecek aynı gün içinde, 4-b (BAĞKUR) kapsamında aylık alanların zamlı 2021/Temmuz dönemi gelirleri/aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin de önümüzdeki hafta ilan edilecek günde ödenmesi beklenmektedir.

KİMLERE EMEKLİLİK İKRAMİYESİ ÖDENECEK? 

Bu ay içinde emekli aylığı almaya hak kazananlar dâhil olmak üzere emeklilik ikramiyeleri genel olarak bütün emeklilere ödenmektedir.

Buna göre ikramiye, ödemenin yapılacağı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenecektir. Ayrıca SGK’dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine de bayram ikramiyesi ödenmektedir. 2022 Sayılı Kanuna göre 65 yaş aylığı ve engelli maaşı alanlara ise emeklilik ikramiyesi verilmeyecektir.

Emeklilik ikramiyesi 2018, 2019 ve 2020 yıllarında enflasyon göz önünde bulundurmaksızın 1.000 TL olarak sabit bırakılmıştır. İlk defa geçen sene %10 oranında artırılarak 1.100 TL’ye çıkarılmıştır. Şimdiye kadar yapılan açıklamalardan bayram ikramiyesinin artacağına dair herhangi bir emare ortaya çıkmamıştır. Bu bağlamda geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da herhangi bir artış olmadan yine 1.100 TL olarak ödenmesi beklenmektedir.

Diğer yandan 1.100 TL’lik ikramiyenin her emekliye aynı oranda ödenmeyeceğinin altını çizelim. Buna göre hükûmet tarafından son anda bir artış yapılmadığı takdirde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığından kendi çalışması nedeniyle normal emekli olanlara 1.100 TL ödenecektir. Ayrıca;

İş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranı,

Dul-yetim ve diğer hak sahiplerine ilgili kanunlarında belirtilen hisse oranında ödeme yapılacaktır. Örneğin %25 oranında yetim aylığı alan bir kız çocuğuna sadece 275 TL ikramiye ödenecektir.

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahiplerine, sigortalıya gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi üzerinden hak sahiplerinin hisseleri oranı,

Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazarı dikkate alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranı, esas alınarak ödeme yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.