Bakan Koca duyurdu! Hastane randevularında yeni dönem başlıyor

Bakan Koca duyurdu!  Hastane randevularında yeni dönem başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MRHS randevularında yeni dönemin pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

Fahrettin Koca, hastanelerden alınıp gelinmeyen toplam randevu sayısının 81 milyon olduğunu belirtti ve onaylı randevu döneminin başlangıcını pazartesi günü olarak açıkladı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

"Hastanelerde randevusu olan ve randevusuz gelen hasta sayısı neredeyse eşit. Kullanılmayan randevu sayısı 81 milyon. Randevu kapasitesinin yüzde 30'u kullanılmadı. Bu durumda sınırlı sayıda talebi karşılamaya çalışıyoruz.

hastane-randevu-1.webp

ONAYLI RANDEVU DÖNEMİ BAŞLIYOR

Onaylı randevu dönemi pazartesi günü başlıyor. Randevusu olan hastalar, randevularını akşam saat 8'e kadar onaylayacak veya gelemediğini bildirecek.

Bu yeni dönemi 'Onaylı Randevu Dönemi' olarak adlandırıyoruz. Sistemin pazartesi günü başlayacak olmasıyla birlikte, hastalarımıza hayırlı olsun diyoruz.

hastane.webp

65 yaş üstü hastalar ile kanser hastaları bu uygulamadan istisnadır.

Sağlık alanında son dönemde yapılan reformlar, özellikle hekimlerin kamuya geçişi gibi birçok olumlu sonuç getirdi. Sağlıkta şiddet yasası sayesinde şiddet vakaları büyük ölçüde azaldı. Ayrıca beyaz kod ve gri kod uygulamaları da pilot olarak başlatıldı. Beyaz kod sayısı 1 milyonda 31'den 1 milyondan 14'e inmiştir.

Evlilik öncesi SMA taşıyıcı tarama programı kapsamında 1 milyon 400 binden fazla çifti taradık ve yeni doğanlarda 2 milyon 200 binden fazla tarama gerçekleştirdik.

Ayrıca, Türkiye'de ihtiyaç duyulan tüm aşıların üretilmesi hedeflenmektedir. 2028'de tüm aşılar yüzde 100 yerli olacak. Ayrıca nadir hastalıklar için hücre ve gen tedavi hastanesi kurulması planlıyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar