22 yıl sonra kamu araçlarında tasarruf yapmak akıllara geldi: İlginç detaylar var

22 yıl sonra kamu araçlarında tasarruf yapmak akıllara geldi: İlginç detaylar var
Kamuda araç israfını bitirmek için ‘havuz sistemi’ hayata geçilmesine karar verildi. Kamuda kullanılan araçlar, ‘ihtiyaç’ kriterine nazaran belirlenecek. Yeni karara göre, gereksinim fazlası araçlar, başka kurumlara devredilecek. Yeni taşıt alımlarında Togg yahut Türkiye’de montajı yapılan araçlar tercih edilecek.

Son yıllarda özellikle kamudaki israfın önüne geçmek için büyük adımlar atılıyor. Tasarruf tedbirlerine yönelik atılan adımlar arasında kamu tarafından kullanılan araçlar da yer alıyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Kamuda tasarruf adımları çerçevesinde, devlete büyük yük getiren araç israfında azaltmaya gidilmesine karar verildi.

Bu kapsamda kamu araçlarının kullanımı ve etkinliği ‘analiz’ edilecek, gereksiz kullanımlar sonlandırılacak ve araç harcamalarının bütçedeki payı en aza indirilecek. Taşıtların kullanımı ihtiyaç analizleri çerçevesinde sistematik olarak gözden geçirilecek ve ihtiyaç duyulmayan araçların ihtiyaç duyulan alanlara aktarımı yapılacak.

ARAÇ HAVUZU SİSTEMİNE GEÇİLECEK

Kamu görevleri için taşıt ihtiyaçları süreklilik yerine geçici olarak kişiye veya kişilere tahsis edilecek. Böylece bir kurumda araca ihtiyacı olan kişi kurumun araçlarını sırayla kullanacak. Kurumlarda ihtiyaç fazlası taşıtlar devredilecek. Maliyetli eski araçlar kamunun elinden çıkarılacak.

YERLİ ARACA ÖNCELİK

2021 yılında yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesine göre, kamuda bulunan araçların yüzde 20’sinin 2023 yılı sonuna kadar tasfiye edileceği belirtilmişti. Tasfiye süreci devam ederken, yeni taşıt ihtiyacı doğduğunda ise fiyat ve performans gözetilerek yerli veya Türkiye’de üretimi yapılan araçların önceliklendirileceği belirtiliyor. Yeni tahsis edilecek araçlarda özellikle Togg gibi yüksek performanlı aynı zamanda çevreci araçlar öncelikli olarak tercih edilecek. Ayrıca, Türkiye’de montajı yapılan araçlar arasında 1.600 cc ve altında motor hacmine sahip olan ekonomik, maliyeti düşük araçların temin edileceği öngörülüyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler
Öne Çıkanlar