1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Usta gazeteci Fehmi Koru'dan 1 milyo dolarlık soru
Usta gazeteci Fehmi Koru'dan 1 milyo dolarlık soru

Usta gazeteci Fehmi Koru'dan 1 milyo dolarlık soru

Fehmi Koru, "Sorum şu: "Acaba Afganistan'dan Batılı ülkelerin askerlerini çekmesi ile en son örneği Tunus'ta görülen siyasi gelişme arasında bir bağlantı olabilir mi?"

A+A-

AFGANİSTAN TALİBANİSTAN OLACAK

Ankara'nın derin koridorlarının nabzını en iyi tutanların başında gelen gazeteci  Fehmi Koru, sosyal medya hesabından paylaştığı yazı şöyle: Afganistan'da yabancı güçlerin desteğiyle oluşmuş bir yönetim var; o güçler askerlerini çekince onların desteklediği yönetimin ayakta kalması hayli zor. Yabancılar gidince Afganistan yönetiminin Taliban denilen grubun eline düşmesi çok muhtemel. Ülkenin küçük bir bölümü zaten Taliban'ın elindeydi, yabancı güçlerin çekileceği duyulunca tablo tersine döndü; şimdi ülkenin büyük bölümü Taliban'ın elinde. Yakında Kabil de eline geçince Afganistan Talibanistan olacak. 'Talibanistan' vahşi bir yönetim tarzı demek. İslam iddialı tam anlamıyla zorba bir rejim.

İKİ GELİŞME TESADÜF MÜDÜR

Orada bu gelişmeye adım adım gidilirken Tunus'ta en aşırı muhaliflerinin bile 'yumuşak' sıfatıyla andığı iktidar olmuş İslami bir siyasi anlayışa karşı 'darbe' gerçekleştirildi. Daha önce Mısır'da aynı siyasi anlayışın daha 'uzlaşmaz' versiyonu devrilmişti; şimdi demokrasiye ve dinin politika dışı tutulmasına özenen bir İslami anlayış da tasfiye edilmek isteniyor… İslam'ın Taliban versiyonunun önü açılırken demokrat olma iddialı olanının tasfiye edilmesi… Eş-zamanlı bu iki gelişme tesadüf müdür, yoksa bunu önümüzdeki dönemle ilgili bir ipucu olarak görmeli miyiz? 

1 MİLYON DOLARLIK AŞAĞIDAKİ SORUYU DA ZAMANINDA BEN SORMUŞTUM

Sovyet sisteminin çöküşü Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla (Kasım 1989) kesinleşmişti. O sistemin Avrupa'yı bütünüyle etkisi altına almasının önünü kesmek için kurulmuş NATO'nun da görevinin sona ermesi beklenirdi. Öyle olmadı. Hemen ardından ilk NATO Zirvesi Haziran 1990'da Turnberry'de yapıldı. O zirvede, evsahibi İngiltere'nin başbakanı Margaret Thatcher, konuşmasında, NATO'nun yeni görev alanının İslam Dünyası olabileceğini belirtti. Bir yıl geçmedi, 11 Eylül 2001 tarihinde, ABD'nin kalbine, -New York'taki ikiz kuleler ile Pentagon'a- çoğu Suudlu 18 gencin düzenlediği büyük saldırı gerçekleşti. Ardından dünyamızın ne kadar farklılaştığını yaşayarak gördük.

ÖKÜZÜN ALTINDA BUZAĞI

Sovyet sisteminin çökmesi, bununla görev alanı ortadan kalkan NATO'ya yeni bir görev tanımı yapılması ve 11 Eylül eylemleri arasında bir bağlantı var mıydı? Bağlantı orada yoksa, Afganistan ve Tunus'ta meydana gelen gelişmeler arasında da bir bağlantı yoktur. Varsa? Dünyamız -özellikle "Bugüne kadar yaşadıklarımızdan daha kötüsü olamaz" sanan Müslüman Dünya- kendisini yepyeni olumsuzluklara hazırlamalı. Öküzün altında buzağı aramak mı bu? Sanmıyorum.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum