TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten: Asıl artış 1-2 hafta sonra

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten: Asıl artış 1-2 hafta sonra

Yüksek riskli il sayısının 39’dan 48’e yükselmesine ilişkin açıklamalarda bulunan TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Kontrollü veya kontrolsüz normalleşme mümkün değil” dedi. Ökten, "Okulların açılmasıyla 1-2 hafta sonra yüksek ve çok yüksek riskli illerin artacağını göreceğiz. O zaman ne yazık ki kötü bir tablo olacak" ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın “mavi-sarı-turuncu-kırmızı” haritasındaki turuncu ve kırmızıyla gösterilen çok yüksek ve yüksek riskli il sayısı 39’dan 48’e yükseldi. Konuya ilişkin Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Kontrollü veya kontrolsüz normalleşme mümkün değil” dedi. Son tabloda yüksek riskli grupta yer alan İstanbul da çok yüksek riskli iller arasında geçerken vakaların tırmanışa geçtiği Ankara orta riskli il grubundan yüksek riskliye geçti. Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, yüksek ve çok yüksek riskli illerin Türkiye genelinin yarısından fazlası olduğuna dikkat çekerken şunları söyledi:

"GÜNLÜK 200 BİNİN ALTINDA AŞILAMA VAR"

“Bu demektir ki pandemide biz yüksek riskli durumdayız. Bu durumun üzerinde kontrollü normalleşmenin etkisi olduğunu henüz görmüyoruz. Okulların açılmasıyla 1-2 hafta sonra yüksek ve çok yüksek riskli illerin artacağını göreceğiz. O zaman ne yazık ki kötü bir tablo olacak. Günlük 200 binin altında aşılama var ve bunu artırmalıyız. En az 1 milyona yakın aşılama olmalı, bunu yapmadığımız sürece toplumsal bağışıklığı sağlayamayız. En önemli sorunlardan birisi varyant virüsün tüm illerde artış göstermesi. Bu koşullarda kontrollü veya kontrolsüz normalleşme sürecine geçmemiz mümkün değil. Aksine önlemleri artırmamız gerek” 

'HASTANELERDE YOĞUNLUK ARTABİLİR'

Hastanelere başvurularda bir miktar artışın olduğunu dile getiren Ökten, “Henüz bu ciddi bir boyutta değil, yoğun bakım veya servis bakımından şu an sıkıntı yok. Ama artabilir. Kontrollü normalleşmede turizm düşünüldü. Siyaset ve ekonomi, bilim ve insan yaşamının önüne geçmiş durumda. Bunda da en büyük etken de yazık ki turizm sezonu” dedi.


 

Öne Çıkanlar