Ankara'da tatlı bir telaş! Erdoğan kimden telefon bekliyor

Ankara'da tatlı bir telaş! Erdoğan kimden telefon bekliyor

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Ankara kulislerinden aldığı bilgiyi aktardı. Can Ataklı, Saray'ın heyecanla beklediği telefonu açıkladı. 

Korkusuz yazarı Can Ataklı, kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre Ankara’da tatlı bir telaş var. Amerika’nın yeni başkanı Biden’in “Erdoğan’ı telefonla arama olasılığı” giderek artıyormuş." ifadelerini kullandı. 

Ataklı şunları yazdı:  

Hatta öyle ki “eli kulağındaymış” Biden’in telefonu kaldırması ve “Hello Tayyip havaryu” demesi için.

AKP iktidarı şu sıralar bütün mesaisini bu telefon için harcıyor.

Eskiden saraydakiler “Acaba Amerikan başkanı bizi ne zaman Washington’a çağırır?” diye düşünürdü.

Şimdi bir telefona fit olmuş durumdalar.

Bidan’in bir telefon etmesi için müthiş fedakarlıklar yapabilirler.

Tabii bu fedakarlığı “maddi olarak” yapıyorlar zaten.

Amerika’da milyonlarca dolara tutulan lobi şirketleri “Beyaz Saray’dan bir telefon edilmesini sağlamak için” gece gündüz nöbetteler.

Peki ne olacak Biden telefon edince?

Dışarıda bir etkisi olmayacağı kesin.

Ama saray iktidarı bunu iç politikada kullanacak hatta seçim yatırımı bile yapabilir.

Biden telefon ederse inanın manşetler coşacaktır.

“Gücümüz tescillendi, Biden dünya lideri Erdoğan’ı aradı ve fikrini aldı, dostluk ve işbirliği pekişti, Amerika Türkiye’nin bir dünya devi olduğunu kabul etti” manşetleri göreceksiniz en tevazu içindeki başlıklar olacaktır.

Ankara, telefon geleceği konusunda neden heyecana kapıldı?

Çünkü gözlediğim kadarıyla Biden’in telefon etmesini sağlamak için gerekli alt yapı hazırlandı.

Saray danışmanlarının ve dışişleri bakanının son açıklamalarına bakın bu hazırlığı göreceksiniz.

Birkaçını sayayım;

MACRON’LA GÖRÜŞME: AKP genel başkanı kısa bir süre önce “kifayetsiz muhteris” dediği Macron’la “dostane” bir görüşme yaptı. Avrupa Birliği adına Türkiye’nin üzerine yürüyen Fransa’nın gönlü alınmaya çalışıldı.

AB’YE GÜL DEMETİ: Hedef olarak yine Avrupa Birliği gösterildi. Türkiye’nin AB’den de NATO’dan da kopmasının mümkün olmadığı arada sarsılmaz bağlar olduğu söylendi saraydan.

LİBYA’DA SAKİNLEŞİLDİ: Libya’da artık eskisi gibi iç savaşın tarafı gibi davranmaktan vazgeçildi. Muhtemelen yaz ortasına kadar da bu ülkede tek askerimiz kalmayacak.

MISIR İLE TEMAS KURULDU: Ortadoğu’da barışın olmazsa olmaz ülkesi Mısır’la sonunda görüşmelerin başlayacağı açıklandı. Bu ülkeyle Akdeniz’de bir ortaklık olabileceği de belirtildi.

AKDENİZ’DE GERİ ADIM ATILDI: Bir süre esip gürledikten sonra Biden’in gelişiyle birlikte Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine son verildi. Araştırma gemileri geri çekilirken donanma da limanlarına geri döndü.

İSRAİL’E TATLI DİL: Her fırsatta savaş bile açılabilecek gibi davranılan İsrail’le artık tatlı dil gösteriliyor. Biden’in Ortadoğu’da İsrail’i asla gözden çıkarmayacağının anlaşılmasından sonra sarayın tavrı değişti ister istemez.

S-400’LER GÖMÜLECEK: Her ne kadar hâlâ S-400’lerin alınmasının ne kadar iyi olduğunu anlatsalar da S-400’lerin kurulmayacağı ve çürümeye terk edileceği anlaşıldı. Amerika’da milyonlarca dolara tutulan lobiler aracılığı ile “S-400 işi tamam bari Patriot alalım” pazarlığı yapıyor.

YUNANİSTAN’LA İYİ İLİŞKİLER: Sanki savaşacakmış gibi yaptıkları Yunanistan’ı “çok kararlıyız çünkü tamamen haklıyız” dedikleri konuları konuşmak için masaya davet ettiler.

HAKAN ATİLLA’NIN İSTİFASI: Halkbank davasının Amerika’da yargılanan ve mahkum edilen sanığı Hakan Atilla Türkiye’ye dönünce Borsa’nın başına getirilmişti. Amerika ile dalga geçer gibi yapılan bu iş dün Hakan Atilla’nın istifasıyla sona erdi.

Verilen bütün bu tavizler belli ki Biden’in “bir telefon etmesini” sağlamak ve “muhtemel olumsuz girişimleri önlemek için” veriliyor.

Amerika’nın yeni yönetimi buna karşı ne yapacak, çok kısa bir süre sonra göreceğiz.

 

Öne Çıkanlar