Naci Görür sinirden deliye döndü saygısız terbiyesiz diyerek kimi engelledi

Naci Görür sinirden deliye döndü saygısız terbiyesiz diyerek kimi engelledi

6 Şubat depremlerini aylar öncesinden bilerek uyaran Prof. Dr. Naci Görür hakkındaki “maden sömürgecisi” iddialarına cevap vererek ateş püskürdü.

Türkiye’de “sömürge madenciliğinin” Naci Görür’ün 1999 yılında hazırlanan Ovacık Projesi Çevre Faaliyetleri İncelemesi ve Strateji Raporu’na imza atması sonrası inşa edildiği iddia edilmişti.

Depremlere ilişkin yaptığı uyarılarıyla dikkatleri çeken Naci Görür, sosyal medyada paylaşılan bu iddialara cevap verdi.

Naci Görür, o şehri uyardı: 7 ve üzerinde deprem olursa hayat felç olur - Kamudanhaber İnternet Sitesi

“BENİ SUÇLAMAYA BAŞLADI”

Sosyal medya hesabından uzun bir paylaşım yapan Görür “Birçok kendini bilmez daha neyin ne olduğunu anlamadan dinlemeden beni suçlamaya başladı” diyerek şunları söyledi:

Mesele şu: Bundan 20-25 sene evvel, zamanın Ecevit Hükümeti TÜBİTAK’a bir görev veriyor. Görev de Bergama altın madeninin proje ve uygulama bakımından ulusal ve uluslararası standartlara uygun olup olmadığı ve yenilikçi teknolojiler içerip içermediği yönünden incelenmesi ve durumun bir raporla Başbakanlığa bildirilmesi.

Ovacık Altın Madeni | Koza Altın İşletmeleri A.Ş.

“TÜBİTAK BİLİM KURULU TARAFINDAN ONAYLANDI”

Görevin TÜBİTAK Başkanlığına tevdi edildiği sırada ben TÜBİTAK MAM’ın (Marmara Araştırma Merkezi) başkanıydım. Doğal olarak Türkiye’nin önde gelen bilim adamlarından bir ekip seçtik. Hatta deprem bilimcilerden idareden bağımsız iki araştırmacıyı da bu ekibe kattık. İkisi de ulusal ve uluslararası tanınır kişilerdi. Biri Prof. Dr. Aykut Barka, diğeri de Prof. Dr. Haluk Eyidoğan idi. Çalışma içinde meşhur Çevre Bilimci Prof. Dr. Derin Orhon ve konularında uzman başka hocalar da vardı. Ben de MAM Başkanı olarak koordinatör görevi gördüm. Çalışma bitince Ankara’ya gönderildi ve burada TÜBİTAK BİLİM KURULU tarafından onaylandı ve Başbakanlığa sunuldu.

Bergama Çukuralan'daki altın madeni için verilen ÇED olumlu kararına iptal! - Yeşil Gazete

“HAKARET ETMEK İSTEMİYORUM”

Proje ulusal ve uluslararası ölçütlere uygun bulunmuştu. Daha sonra Başbakanlık ne kararlar aldı onu bilmiyorum. Bugün bir takım kimseler (Hakaret etmek istemiyorum ) son derece saygısız ve terbiyesizce hakkımda yazıyorlar. Onları önemsemiyorum ama ( hepsini engelledim) siz takipçilerime saygımdan ötürü bu açıklamayı yayınlıyorum.

Altın Madeni İşletmesi İçin İzmir Temiz Suya Muhtaç Hale Getiriliyor - Sivil Sayfalar

“MADEN VE MADENCİ DÜŞMANLIĞI YAPIYORLAR”

Bir konu daha var önemli. Arkadaşlar, maden ve madenci düşmanlığı yapıyorlar. Sırf ideolojik nedenlerle madencileri hain diye gösteriyorlar. Madencilik bir bilim dalıdır. Tarih boyunca çeşitli temel bilimler maden fakülteleri sayesinde gelişmiştir. İnsanlık madencilik sayesinde zenginleşmiş ve bugünlere gelmiştir.

Naci Görür, "Bu işin şakası yok" diyerek uyardı: Marmara, bir deprem tehdidi altında - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

ekran-goruntusu-2024-03-14-140122.png

İlgili Haberler