Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni öğretmen atama sistemini anlattı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni öğretmen atama sistemini anlattı

CNN TÜRK canlı yayında soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 'öğretmene mülakat' konusuna değindi. Mülakatlar ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

DENİZ DALLI / GÜNBOYU

CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmen atamalarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Bakan Tekin, atama sisteminin değiştirilmesi gerektiğini aktardı.

“YÜZDE 50-50 YAPMAK İSTİYORUZ”

Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50. 30 büyükşehirde mülakat yapılacak.

Mülakatta öğretmen adayına 'bize ders anlatın' diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz. Kul hakkı yemeden, herhangi bir ideolojik bir kayırma yapmadan bunu yapabilmek. Komisyon üyesinin adayla ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak. Bu sınav öncesi alacağımız tedbirler. Adaya da burada konuştuğun şeyleri bir sınav kâğıdına böyle böyle anlattım diye yazılı kağıdı bize teslim edecek.

Kamera kaydı da alınacak. İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız. Önerilere açığım. Kim kimin karşısına çıkacak, belli olmayacak. Öncesinde komisyon üyesinin gizliliği, adayın gizliliği... Aday arkadaşımıza soracağımız soru tamamen tesadüfi, kamera kaydı... İdeolojik kayırma, asla, kesinlikle olmayacak. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak."

"ÖĞRETMENLERİN ALAN TESTLERİ BAŞARISI DÜŞÜK"

Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük. Alan bilgisi testinde bir öğretmen arkadaşımızın 75 sorudan yüzde 37-51, başka testte yüzde 47. Bir başka testte başarı ortalaması yüzde 35. Tarih öğretmenlerimizin alan bilgisindeki başarı ortalaması yüzde 41. Bu rakamlar sizin elinizde olsa nasıl düşünürsünüz? Bu alan bilgisi testi. Burada ölçmediğimiz başka bir şey daha var. MEB'in talim terbiye kurulu tarafından onaylanan müfredatı bilmesi lazım. Bitişik eğik el yazısı müfredata girdi, kursu veriyoruz. Bakanlığın müfredatını takip etmiyorlar. Mülakat konusu gündem oldu. Mülakatta ne yapacaksınız? eleştirisini yapanların şunu bilmesi lazım.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar