• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Maaş farkları neden yatmadı!

Zamlı maaş farkları aramaları devam ediyor. Memur ve emeklileri maaş farklarının ne zaman yatacağını sorguluyor. Zamların belli olmasıyla zamlı maaşların ayın kaçında hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Peki, maaş farkları ne zaman yatacak? Memur ve emekli zam farkı ne zaman ödenecek, zamlı maaşlar hangi ay alınacak, ocak ayı içinde maaş farkları yatar mı?

Haber Giriş: 23 Ocak 2022 Pazar - 10:20
Takip Et
Maaş farkları neden yatmadı!
+
Aa
-

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası enflasyon farkına ek olacak toplu sözleşme yüzdesinin yüzde beş değil yüzde 7.5 olacağı açıkladı, böylece memur ve emeklisine 2022 yılı için yapılacak zam miktarı yüzde 30.5 olarak belirlendi. Maaşlarına yapılacak zammı öğrenen memur ve emeklileri bu kez zamlı maaşların ne zaman hesaplara yatacağını sorgulamaya başladı. Peki, Zamlı maaş farkları ayın kaçında memur ve emeklilere ödenecek? Maaş farkları ne zaman yatacak?

MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN YATACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon verileri ile birlikte emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da netleşti. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 25.47 oranında zam yapılacak. Memur maaşlarına 2021'in ikinci yarısındaki enflasyon farkı ve yüzde 5 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 2022 yılındaki yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammını yüzde 7.5'e çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, böylece memur maaşlarında toplam yüzde 30.5 oranında artış yapılacağını ifade etti. Memur emeklilerinin aylıkları da ocak ayında yüzde 30.5 oranında artacak.
Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacaktı ancak teklif yetişmedi. 

8 madde görüşüldü. En önemli maddelerin başında memur ve emekliye zam yer alıyordu. Memur ve emekli maaşlarına ek zammı da içeren kanun teklifi mecliste kanun teklifinin görüşmelerinin, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmişti. Memur ve emekliye ek zammı içeren Kanun Teklifi meclisten geçti. Emekli ve memur maaş zam farkı ödemesi için bir sonraki maaş döneminin beklenmeyecek, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ocak ayı içerisinde tebliği yayınlaması bekleniyor.

Önümüzdeki iki hafta içerisinde memurlara ek ödeme yapılarak zamlar tahsis edilmiş olacak.

17-26 Ocak’ta SSK emeklilerine zamlı maaş, 25-28 Ocak’ta Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş yatması gerekiyordu.

MAAŞ FARKLARI NEDEN YATMADI?

Memur ve emekli maaş zammı farkları 15 Ocak'a yetiştirilemedi. Fark ödemesi için yeniden bir düzenleme yapılabileceğine işaret edildi. Peki maaş zamları gerçekten meclisten geçti mi?

MAAŞ ZAMLARI MECLİS'TEN GEÇTİ Mİ?

En düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL olması, memur maaşlarına yüzde 2.5 ilave zam, doğal gazda kademeli fiyatlandırma, ihracatçı firmalara kurumlar vergisi indirimi ve BES Sistemi'nde bazı değişiklikler içeren torba teklifin maddeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifinin 7 maddesi daha TBMM'de kabul edildi.

Memur ve emekliye ek zammını da içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Teklifin tümümün onaylanmasının ardından ek zam ödemelerinin Şubat ayı maaşlarıyla birlikte mi, yoksa daha önce mi yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak takvime göre netleşecek.

 

Etiketler
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.