• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

Karar sizin

14 Mayıs 2022 Cumartesi

Epeyce, bu haftaki yazıda hangi konuyu işleyeyim, konuya nasıl gireyim, hangi çarpıcı cümleyi kullanayım diye düşündüm. Bir türlü içime sinen bir cümle bulamıyordum.

                Derken…

                "Enflasyon insanların refahından, cebinden imkânlarını alan bir dev ejderha gibidir." cümlesi çalındı kulağıma… "İşte bu!" dedim kendi kendime. Hem de alfabenin ilk harfi olan kanalda kullanılmıştı bu cümle. Acaba hangi dağda kurt öldü de benim kafamı karıştıran Emekli Öğretmen'in söylemine uyan kelimeler yer aldı burada diye düşündüm ve cümleyi söyleyene baktım.

                Kim çıksa beğenirsiniz? Sayın Binali Yıldırım… Son başbakan…

                Benim yeğen, "İktidarın hiçbir cümlesini beğenmezsin." der bir de! Yukarıdaki cümleye bayıldım yeğen… Keşke ilk ben söyleseydim diye kıskandım Sayın Binali Yıldırım'ı. Sonra "Neden söyledi acaba bu cümleyi?" sorusu aklımdan geçerken cevabı da dank diye beynime çivi gibi çakıldı.

                Tabii ya! Bugün enflasyon rakamları açıklanacaktı. Hemen o rakamları araştırdım ve buldum: Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 69,97, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 121,82 olarak açıklanmış. Yanlış anlamayın. Bunlar muhalefetin rakamları değil, bildiğin TÜİK rakamları…

                İç sesim, "İyi ki %70 değil, uçurumun kenarından dönmüşüz!" diye fısıldadı. Hemen kovdum onu. Aklı sıra dalga geçecek. Yutar mıyım? Fakat bu iç sesim enteresan; kapıdan kovsam bacadan giriyor. Yine fısıldadı. "ENAG ne diyor?"

                Bu ne ya diye sormadım ona. Yazdım Google'a kendim araştırdım. "ENAG", bilim insanları tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubu'nun kısaltılmış haliymiş. Onlara göre de enflasyon %156,86 olarak gerçekleşmiş.

                Valla, sizinkini bilmem ama benim yaptığım alışverişlerdeki enflasyon oranı da en az bu ENAG açıklaması kadar…

                Şimdi Emekli Öğretmen'e sorsam ENAG doğru der, yeğene sorsam TÜİK der. En iyisi kim neye inanırsa…

                ***

                Aslında, varsayalım ki TÜİK enflasyon açıklaması doğru. Hani Sayın Cumhurbaşkanımız "Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın sorunudur" demişti ya, bakalım dünyada enflasyon nasıl?

                İşte sıralamalar: (1)

                Önce dünya…

1. Venezuela: Yüzde 284

2. Sudan: Yüzde 260

3. Lübnan: Yüzde 208

4. Suriye: Yüzde 139

5. Zimbabve: Yüzde 96,4

6. Türkiye: Yüzde 69,97

7. Surinam: Yüzde 61,5

                Ne dersiniz? "Valla Zimbabve'den iyiyiz, çok şükür! Kıyaslandığımız ülkeler de tam bizim kalitemizde." cümleleri mutlu eder mi sizi?

                Ya ABD ve Avrupa liginde hangi durumdayız?

                Bir de onlara bakalım:

                Türkiye ABD ve Avrupa ülkeleri arasında açık ara zirvede yer alıyor. Galiba, politikacılarımızın söylediği, Avrupa'da en üstte yer alıyoruz dedikleri bu. Ya sıralama?

1. Türkiye   : %69,97

2. Rusya     : %16,7

3. Ukrayna : %13,7

4. Hollanda :%9,7

5. Amerika  :%8,5

6. İspanya   :%8,4

7. Almanya :%7,4

8. İngiltere  :%7,0

9. İrlanda     :%6,7

10.          İtalya        :%6,2

11.          İsveç        :%6,0

12.          Fransa     :%4,8

13.          İsviçre     :%2,4

                Türkiye'nin altındaki 12 ülkenin enflasyonları toplamı yüzde 97,5 çıkarken Türkiye yüzde 69,97 ile bu oranın üçte ikisinden fazlasına sahip

                Enflasyonu savaş ortamına bağlayanlar da var ya… Bu cümle de onlara: Savaşan iki ülkenin toplam enflasyonunun iki mislinden de fazlayız.

                Bu aşamada ne dersiniz; mutlu olalım mı?

***

                Rakamlar böyleyken…

                Gözlerdeki ışıltıyla ekonomiye yön veren Sayın Bakan'ın yönetimindeki (bağımsız olmadığını kendileri söyledi) Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2'ten yüzde 42,8'e çıkarmışken önce nisanda, sonra haziranda, sonra yıl sonunda düşeceğini söylediği enflasyon tahminlerine gelin de inanın!

                İsterseniz, dünyada hiçbir ekonomi kitabında yazmayan, hiçbir ekonomi üniversitesinde sözü edilmeyen "Faiz sebep, enflasyon sonuçtur." teorisine -ilk söylendiği günden beri tam tersi gerçekleşmiş olsa da- inanabilirsiniz.

                Karar sizin.

***

                Neyse ki bunlar geçici olduğunu söyleyenler de var. "Enflasyon insanların refahından, cebinden imkanlarını alan bir dev ejderha gibidir." diyen Sayın Binali Yıldırım, aynı toplantıdaki konuşmasında "Pahalılığı hafifletecek tedbirler üzerinde çalışıyoruz." da demiş.

                Yaşasın… 20 senedir yapılamayanı, artık yapacaklar galiba…

                İsteyen de bunlara inanabilir.

                Gerçi aynı cümleyi 21 Kasım 2017'de de kurmuşlar ama olsun! (2)

.....

(1)           https://www.yenimesaj.com.tr/enflasyonda-savas-halindeki-ulkelere-fark-attik-H1435267.htm

(2)           https://www.turkiyeegitim.com/hayat-pahaliligini-onleyecek-tedbirler-devreye-giriyor-90897h.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

DİĞER YAZARLAR