İyi bir uyku için yapılması gereken 9 formül

İyi bir uyku için yapılması gereken 9 formül

Uykuyla başınız mı dertte? Gece boyunca uykusuzlukla mı mücadele ediyorsunuz? Sabahları uyanmakta zorlanıyor musunuz? Uyku uzmanları, bu sorunların oldukça yaygın olduğunu ve çözümü için bazı önerilerde bulunuyorlar.

Yapılan anketler, insanların çoğunun yeterli uyku alamadığını düşündüğünü gösteriyor ve "uykusuzluk" aramalarının Google'da hızla arttığını ortaya koyuyor.

İyi bir uyku sağlığımız için son derece önemli. Uyku eksikliği, bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiş; kardiyovasküler hastalıklardan tip 2 diyabete, obeziteden anksiyeteye, depresyona ve zayıf bilişsel fonksiyonlara kadar.

Aslında, son yapılan bir araştırmaya göre, sağlıklı beslenen kişilerin bile gecede altı saatten az uyuduğunda tip 2 diyabet riskinin arttığı ortaya çıktı.

İyi bir gece uykusu için birçok bilinen ipucu bulunuyor.

Örneğin, sırt üstü uyumak omurganız için en iyi pozisyon olabilir veya aşırı kiloluysanız yan yatmak eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltır.

UYKU KALİTENİZİ ARTIRMAK İÇİN BAŞKA NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Yapılan yeni araştırmalar, 65 yaş ve üzeri kişilerin iyi uyumak için daha sıcak bir odaya ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor. Optimum uyku için oda sıcaklığının 21°C ile 23°C arasında olması gerektiği belirtiyor. Ayrıca, sıcaklığın 23 derecenin üzerine çıkması uyku kalitesini olumsuz etkiler.

Hafta sonu uyku borcunu küçük parçalar halinde ödeyin

Eğer hafta içi yeterince uyuyamıyorsanız, hafta sonu uyku borcunuzu ödemek isteyebilirsiniz. Bu borcu küçük parçalar halinde ödemek daha etkili olur.

Alarmı ertelemekten çekinmeyin

Bazı araştırmalar, alarmı ertelemenin bilişsel performansı artırabileceğini gösteriyor. Ancak, uzun süre alarmı ertelemek yerine bir veya iki saat daha uyumak daha iyi çünkü derin uyku sağlar.

Her gün aynı saatte uyuyup uyanın

Her gün aynı saatte yatıp kalkmak, düzenli bir uyku rutinine sahip olmanın önemli ve bu, uzun vadeli sağlık için faydalı.

Yapay ışıklardan faydalanın

Yapay ışık, vücut saatlerimizi düzenlememize yardımcı olur, özellikle yaşlandıkça bu daha da önemli hale gelir.

Yatak odasını karanlık tutun

Çok az miktarda ışık bile uyku kalitesini etkiler, bu yüzden yatak odasını mümkün olduğunca karanlık tutmak önemli.

Banyoda yer ışıkları kullanın

Gece tuvalet ihtiyacınız varsa, yer ışıkları kullanabilirsiniz. Bu, uykuya yeniden dalmayı kolaylaştırır.

Cinsellikten faydalanın

Cinsel aktivitenin uyku kalitesini artırabileceği biliniyor.

Yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Yeterince uyuyamamanın yeme alışkanlıklarınızı etkileyebileceğini unutmayın. Akşam ağır bir yemekten kaçının ve yemeği protein açısından zengin, yağ ve şeker bakımından düşük tercih edin.

İlgili Haberler