İran'ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu!

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle birlikte, Reisi'nin yerine kimin geçeceği konusu gündeme oturdu. İran'da Reisi'nin ölümünün ardından yerine geçecek isim belli oldu. İşte detaylar...

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasınında hayatını kaybetmesi sonrası siyasi arenada belirsizlik yarattı ve yerine kimin geçeceği merak konusu haline geldi. İşte ayrıntılar...

YERİNE GEÇECEK İSİM BELLİ OLDU

İran yasalarına göre, cumhurbaşkanının görevi başında ölmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Mokhber geçici olarak görevi devralacak. Anayasal süreçler gereği, en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı seçimi düzenlenecek.

iran-da-reisi-nin-olmesi-durumunda-yerine-17345329-999-m.jpg

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle birlikte, Reisi'nin yerine kimin geçeceği konusu gündeme oturdu. Ülke, anayasa gereği geçici bir liderle yönetilecek ve ardından yeni bir cumhurbaşkanının seçilmesi için süreç başlayacak.

İSLAM CUMHURİYETİ ANAYASASI'NA GÖRE

İran'da bir cumhurbaşkanının ölümü durumunda, İslam Cumhuriyeti Anayasası'nın 131. maddesine göre, dini liderin onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı görevi devralır. Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Mokhber, devletin işleyişini sürdürmek üzere yetkilendirilecek. Reuters'ın haberine göre, Mokhber'in geçici olarak görevi devralmasının ardından, parlamento başkanı ve yargı başkanından oluşan bir konsey, en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanı seçimi düzenlemek zorunda kalacak.

iranda-reisi-vefat-ederse-yerine-kim-gececek-1716165541-6844.webp

3 YIL ÖNCE CUMHURBAŞKANI SEÇİLMİŞTİ...

İbrahim Reisi, 2021'de cumhurbaşkanı seçildi ve normalde bir sonraki seçim 2025 yılında yapılacaktı. Ancak, anayasal kurallara göre, Reisi'nin ölümü nedeniyle seçim takvimi önceden belirlenen Temmuz ayının başında yapılabilir hale gelebilir. Ülkenin siyasi istikrarını koruma adına, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Pazar akşamı Reisi'nin ölümünün doğrulanmasından önce yaptığı açıklamada, ülkenin yönetiminde herhangi bir aksaklık yaşanmayacağını vurguladı.

iran-da-reisi-nin-olmesi-durumunda-yerine-17345330-9464-amp.jpg

Reisi'nin ölümünden sonra hükümetin devam eden istikrarı ve güveni sağlama konusundaki kamuoyu endişelerini gidermek için, Hamaney'in açıklamaları büyük önem taşıdı. Geçici olarak göreve gelecek Muhammed Mokhber'in, seçim sürecine kadar devlet işlerini aksamadan yürüteceği bekleniyor.

iranda-gecici-olarak-cumhurbaskani-muhammed-mokhber-olacak-17161873274499-1.webp

İlgili Haberler