İki ülkeden dolara büyük müdahale! Kur üzerindeki etkisi sürüyor

İki ülkeden dolara büyük müdahale! Kur üzerindeki etkisi sürüyor

Döviz kuru birçok ülkenin yerel para birimine karşı değer kazanmaya devam ederken Japonya ve Çin'den dolar kuruna müdahale geldi.

Doların yeniden yükselişe geçmesi karşısında Asya para birimlerinde son ayların dip seviyelerinin görülmesi Japonya ve Çin otoritelerini harekete geçirdi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Japonya sözlü uyarı yöntemini tercih ederken Çin yuan sabitleme aracını kullanmaya devam ediyor.

Japonya’da bir numaralı kur yetkilisi olarak görülen Maliye Bakanı Yardımcısı Masato Kanda “kurda spekülatif hareketlere karşı gerekirse harekete geçebileceklerini” söyledi. Dolar/yen kuru bu sabah 147,8’e kadar yükselerek Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Kanda’nın “Eğer kurda bu hareketler sürerse her seçenek masada olacak” açıklamasını yapmasının ardından kur bir miktar gerilese de sabah saatlerinde 147,5 seviyesinden işlem görüyor. Çin ise referans kur üzerinden müdahalelerini sürdürüyor.

Çin Merkez Bankası 7,1969 ile yuan lehine güçlü bir dolar/yuan referans oranı belirledi. Ancak dolar/yuan kuru yüzde 0,3’e kadar yükselerek 7,3248 ile Kasım 2022’den beri en yüksek seviyesini gördü.

İlgili Haberler