1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gece yarısı atamaları yapılan Vedat Bilgin ve Derya Yanık'ın geçmişleri ortaya döküldü
Gece yarısı atamaları yapılan Vedat Bilgin ve Derya Yanık'ın geçmişleri ortaya döküldü

Gece yarısı atamaları yapılan Vedat Bilgin ve Derya Yanık'ın geçmişleri ortaya döküldü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık atandı. Bu atamalarla birlikte iki ismin geçmişleri ortaya döküldü. 

A+A-

Türkiye Kabine değişikliğini beklerken, henüz Bakan ataması yapılmadan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü. Bakan ataması ise Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin atandı. 

Peki, söz konusu atamalar konuşulmaya devam ederken, yeni Bakan Vedat Bilgin kimdir?

YENİ BAKAN'IN BİLİNMEYENLERİ

ODA TV'nin haberine göre eski Akşam gazetesi yazarı ve AKP 26'ncı dönem milletvekili olan Vedat Bingin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de başdanışmanlığını yapmıştı. Eski MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin, 2014 yılında dönemin AKP’li Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanı olmuştu. 2010 yılında MHP Genel Başkanlığı başdanışmanlığından ve MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa eden Vedat Bilgin, AKP’nin “Kürt Açılımı” sürecinde, toplumu ikna etmek için 2013 yılında kurulan “Akil İnsanlar Heyeti”nde de yer almıştı. Vedat Bilgin, FETÖ'nün kapatılan yayın organı Bugün gazetesinde de köşe yazarlığı yapmıştı.

Bilgin ayrıca, 2019 yılında Erdoğan'ın imzasıyla Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı'na atanmıştı.

FETÖ'CÜLER SAHİP ÇIKMIŞTI

FETÖ'nün düzenlediği bir Abant toplantısından sonra dönemin Taraf gazetesi yazarı, firari FETÖ'cü Önder Aytaç köşesinde, “Keşke her MHP’li Prof. Vedat Bilgin gibi olsa” diye yazmıştı.

Bilgin, FETÖ'nün Ergenekon kumpaslarına da destek vermesiyle biliniyor. Bilgin, FETÖ'nün kapatılan yayın organı Zaman gazetesine verdiği bir röportajında, Ergenekon kumpasını savunarak, bu davanın Türkiye için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ileri sürmüştü. Bilgin, "Yargının Türkiye’de ilk defa demokrasiye sahip çıktığını" ifade etmişti.

Bilgin, Ergenekon kumpasıyla içeri girenlerin hiçbirisinin masum olmadığını savunurken, "Bu tür kirli oluşumları tasfiye etmek için yargı bizzat kendisine bu işi misyon ediniyor. Türkiye'nin diğer kurumsal yapısı yani istihbarat örgütleri, Silahlı Kuvvetler bu süreci destekliyor. Türkiye'de gayri meşru oluşumların Türkiye'ye yaptığı tahribata karşı bütün bilinçleriyle tavır alıyorlar. Bunu da Türkiye'nin devlet yapısının geldiği önemli bir aşama olarak görüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Bilgin ayrıca, FETÖ'nün Türkçe Olimpiyatları'nı da övmüştü. Akşam gazetesindeki köşesinde, Vedat Bilgin’in Türkçe Olimpiyatları'nı övdüğü yazısı hala FETÖ lideri Fetullah Gülen’in resmi sitesinde de yer alıyor.

"KÖYLÜ BİR TÜRKİYE'NİN EFENDİSİ KİM OLUR" SÖZLERİ...

Bilgin, 2011 yılında verdiği bir röportajda ise milliyetçilik için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu millet anlayışının altı okun içindeki millet anlayışından farkı nedir? Geleneğimizin millet anlayışı, sosyolojik bir millet anlayışıdır. Altı okta yer alan milletçilik tabi ki ulusçuluktur antropolojik bir anlayıştır. Bugün Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinin Antropoloji bölümünün –bugün saklıyorlar mı hala bilmiyorum, ben yıllar önce görmüştüm - çeşitli depolarında ve kasalarında, yapılmış bir sürü kafatası incelemeleri vardır."

Bilgin, aynı röportajında şu ifadeleri de kullanıyor:

"Bizdeki sorun imparatorluğun meşrutiyet döneminde ortaya çıkan fikir hareketlerinin zenginliğinin cumhuriyet döneminde sürdürülemedi. Dikkat ederseniz cumhuriyet döneminin ilk döneminde 1930’larda bile müthiş bir içe kapanma vardır. O kadar ki Kadro Hareketi etrafında toplanmış aydınlara bile Tek Parti döneminde izin verilmemiştir. Erken cumhuriyet döneminde bile hızla bir bürokratik hegemonya oluşmuştur. Nedeni budur.

Bürokrasinin devleti ele geçirmesinin imparatorluk döneminde kısmi bir engeli vardır, saraydır. Nispi olarak da özerk olan hukuk sistemidir. İmparatorlukta onlar vardır ama kademe kademe Tanzimat’ta onlar da tasfiye edilince bürokrasi nüfuz sahibi olmuştur. Cumhuriyette bu daha da derinleşmiştir. Nedeni, bürokrasiyi engelleyecek bir toplumsal sınıfın olmamasıdır. Köylü bir Türkiye’nin efendisi kim olur? Devleti ele geçirmiş olan bürokratik zümre."

VEDAT BİLGİN'İN HAYATI

1954 Bayburt doğumlu Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisans ve doktora yapan Bilgin, 1990-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2000'de Başbakanlık Baş Danışmanlığı görevinde bulunan ve 2002 yılına kadar TCDD Genel Müdürlüğü yapan Bilgin, 2003 yılından beri Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeliği yapıyordu.

Demiryollarının Bugüne ve Geleceği, Mesleklere Göre Aile Araştırması, Gençlik Sorunları ve Genç İşçiler Araştırması, Dünya'da ve Türkiye'de Özelleştirme, Haberleşme Sektöründe Özelleştirme Sorunu, Türk Otomotiv Sanayinin Yapısı ve Sorunları gibi araştırmalara imza atan Bilgin, 2013 yılında kurulan Akil İnsanlar Komisyonu'nda yer aldı.

DERYA YANIK'IN TWEETLERİ ORTAYA ÇIKTI 

Veryansın TV'de yer alan habere göre Nisan 2012 tarihinde Twitter’a giriş yapan Bakan Yanık’ın dikkat çeken birçok paylaşımı ortaya çıktı. Yanık’ın 16 Aralık 2013 tarihinde, yani FETÖ’nün AKP’ye 17 Aralık operasyonundan bir gün önce Fetullah Gülen’e ‘FG Hoca, bugüne dek aldığı pozisyonlarla iyi bir siyaset stratejisi olduğunu göstermiştir’ ifadesi kullandığı ortaya çıktı. 

17 Aralık 2013 tarihinde ise Yanık’ın paylaşımı şöyle: ‘Bizden yolsuzlukları savunmamızı bekleyenler çok bekler! Kimin ne hesabı varsa versin!' Yanık’ın 2013 Aralık’tan önce Ergenekon operasyonlarına da destek verdiği görülürken, 2013 Aralık’tan sonra Ergenekon operasyonlarını ‘Gülen grubunun’ sulandırdığını söylediği ortaya çıktı. Ufuk Uras’la yaptığı bir yazışmada Yanık, Uras’la Ergenekon konusunda ortak fikre sahip. İkisine de göre Hrant Dink’in katili Ergenekon ve Ergenekon da bir terör örgütü! 

İşte yeni bakan Derya Yanık’ın dikkat çeken bazı paylaşımları:

deryatweet1.jpgderyatweet2-001.jpgderyatweet3-001.jpgderya4-001.jpgderyatweet5.jpgderyatweet6-001.jpgderyatweet7-001.jpegderyatweet8-001.jpeg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum