Filenin Sultanları'na dil uzatan Vaize cemaatten tokat: Müftülük olaya dahil oldu

Filenin Sultanları'na dil uzatan Vaize cemaatten tokat: Müftülük olaya dahil oldu

Zonguldak Merkez Ulu Cami’de öğle namazı öncesinde vaaz veren İl Vaizi Ali Koblay, Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları'nı hedef alınca cemaatten tepki geldi. İl Müftülüğü Vaiz hakkında açıklama yayımladı.

2023 FIVB Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda finalinde Türkiye Sırbistan ile karşılaştı.

Baştan başa çekişme ile giden maçta setlerde 2-1 geriye düşmemize rağmen özellikle savunmada Gizem Örge'nin önderliğinde gelen rüzgarla maçı final setine taşıdık.

Final setinde rakibini 15-13 avlayan Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonu oldu.

Kadın voleybol takımının zaferi ülkenin birçok yerinde kutlandı, birçok kişi Sultanları tebrik etti.

Fakat bazı kesimlerin de tepkisini çekti.

Gazete Duvar'ın haberine göre, Zonguldak Merkez Ulu Cami’de öğle namazı öncesinde vaaz veren İl Vaizi Ali Koblay, Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının kıyafetlerinin 'dinen sakıncalı' olduğunu savundu.

Milli gururumuz Filenin Sultanları'nın giyimini eleştiren vaize cemaatten tepki! Camiyi terk ettiler

Vaiz Koblay'ın "Zafere giden yolda her şey mübah değildir" sözlerine cemaatten tepki geldi.

Vaiz Ali Koblay’a tepki gösterenlerden Ekrem Güllüdağ, “Siz Kuran kurslarında erkek çocuklara tecavüz edilirken burada konuştunuz mu da Voleybol Milli Takımı hakkında konuşuyorsunuz" dedi. Cemaatten bir başka kişi de "Neymiş sakıncalı olan hocam açıkla da bilelim" ifadelerini kullandı.

Cemaatten bazı kişilerin araya girmesi sonucu yatıştırılan tartışmanın ardından vaizin sözlerine tepki gösterenlerden bazıları öğle namazını kılmadan camiyi terk ederken, Vaiz Ali Koblay ise “Tamam tamam" diyerek namaza geçti.

Tepkiler üzerine bir açıklama yapan Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun, vaiz Ali Koblay’ın sözlerinin maksadını aştığını belirterek şunları söyledi:

"Kendisiyle görüşüp ikaz ettim. Çok üzgün olduğunu söyledi. Her kim olursa olsun ötekileştiren ifadeler kullanması doğru değil. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Anayasa'nın 136'ncı maddesinde de belirtildiği gibi laiklik çerçevesinde her türlü siyasi düşünce dışında kalmak zorundayız. Milletimizin gururu olmuş, milli sporcularımız hakkında yani hedef gösterilerek böyle bir konuşma yapılması kabul edilmez. Tecrübeli bir vaiz olan arkadaşımız da genel ifadeler kullanıldığını söyledi. Bugün vaiz arkadaşlarımla bir toplantı yaparak bu tür konularda daha hassas olmalarını söyledim.”

İlgili Haberler