Boşuna Atatürk'ün kızlarıyız demediler: Filenin Sultanları şampiyonluk primi için ne istedi

Boşuna Atatürk'ün kızlarıyız demediler: Filenin Sultanları şampiyonluk primi için ne istedi

Şerafettin Tilki, Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları'nın prim isteyip istemediğini açıkladı.

2023 FIVB Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda finalinde Sırbistan ile karşılaşan Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonu oldu.

Rakibini 3-2 ile geçen Türkiye, Milletler Ligi'nin ardından Avrupa Şampiyonu da olarak bizleri gururlandı.

Hiçbir uluslararası başarısı olmamasına rağmen prim alan futbol takımı tepkilere sebep olurken Filenin Sultanları'nın prim alıp almadığı merak konusu oldu.

Yeniçağ'ın spor yazarı Şerafettin Tilki, bu soruya açıklık getirdi.

İşte Tilki'nin ilgili yazısı:

“Fatih Terim ile gittiğimiz Avrupa şampiyonaları. Önce Avusturya-İsviçre. Ardından Fransa.
İlkinde Rahmetli TFF Başkanı Hasan Doğan ile yönetici Levent Kızıl’ın uğraşlarına rağmen ne kavgalar yaşanmıştı. Ayak bastı parası, galibiyet primi, ardı arkası kesilmeyen istekler. Uçur paralar. Hele Fransa var. Tam evlere şenlik. Daha maçlara çıkılmadan otel odalarında Terim ve oyuncular arasında yaşananlar. Dönemin başkanı Yıldırım Demirören ve ekibinin kaosa sürüklenen prim kavgaları medyada geniş yer bulmuştu. Öyle ki, yarı final, final hatta kupayı alan ülkeden daha fazla para saçılmıştı. Turnuvada hayal kırıklığı, primde şampiyonluk yaşamıştık!..

Buradan hareket ile tarih yazan Kadın Voleybol takımına geçelim.

Yer Belçika’nın başkenti Brüksel. Yani AB’nin merkezi. Voleybol Federasyon Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, ekibi ve diğer görevliler salonda. Daniele Santarelli ve sporcular da hazır. Başkan, “Şampiyonluk için ne versek az. Prim olur, başka bir şey olur. Tüm özel isteklerinizi yerine getireceğiz. Salonda işiniz bitti. Şimdi söz sırası sizde” dedi... Önce İtalyan hoca söz aldı. “Bu konuda konuşması gereken oyuncularım..” diyerek sözü Kaptan Eda Erdem’e bıraktı.
Otelin salonu bir anda sessizliğe büründü. Kimseden çıt çıkmıyordu.

İşte Eda’nın o kısa konuşması:

"Atatürk’ün sporcu kızları, ülkesi adına kazandıkları başarıyı pazarlık konusu yapmaz. Ne prim ister, ne de başka özel bir şey. 85 milyona yaşattığımız mutluluk bize yeter..”

Öyle bir alkış tufanı kopar ki, sormayın gitsin. Orda olanlar gibi olayı dinleyince boğazım düğümlendi.
Ya siz nasıl güzel kalpli insanlarsınız. Allah eksikliğinizi göstermesin.

Peki bu güzel kızlarımız ödül olarak ne alacaklar. Sadece yönetmelik gereği kişi başı 150 Cumhuriyet altını. Yani 1.6 milyon lira. 14 oyuncu toplamı 23 milyon. Takımın İtalyan hocası ise sadece 40 Altın. Federasyon, ödül alarak alacağı 500 bin Euro’yu ekstradan dağıtır mı bilinmez.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar