Erdoğan son seçimim demişti: Siyaset bilimci erken seçimin tarihini verdi

Erdoğan son seçimim demişti: Siyaset bilimci erken seçimin tarihini verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Mart 2024'teki yerel seçimler için 'Bu seçim benim için bir final. Son seçimim' açıklaması, 'erken seçim' iddialarını gündeme getirdi.

Sözcü TV'de konuşan Siyaset Bilimci Doç. Dr. Deniz Tansi, 'Erken seçim kaçınılmaz' diyerek tarih verdi ve bu açıklama, yerel seçimlere doğru gidilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'son seçimim' çıkışıyla birlikte gündemi değiştirdi.

Erdoğan'ın bu açıklaması, 'yeni bir seçim manevrası mı?' sorusunu gündeme getirdi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erdoğan'ın 'son seçimim' mesajını değerlendirerek tekrar adaylık yolu açılabileceğini ifade etti.

Bakan Tunç, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

"Sayın Cumhurbaşkanımız gençlerle toplantıda Anayasamızın kuralını hatırlattı. 101. Madde'ye göre 5 yılda bir seçilebilir 2 dönem seçilebilir ama 116. Madde'de de 2. dönemde TBMM seçimleri yenileme kararı alırsa, o da 360 vekille, bu karar alınırsa tekrar adaylık yolu açılır."

Peş peşe yapılan bu açıklamaların ardından 'erken seçim' iddiaları gündeme gelmeye başladı.

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Deniz Tansi, erken seçimin gündeme gelmesinin nedeninin ekonomideki gelişmeler olduğunu iddia ederek, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu belirtti ve tarih verdi.

Sözcü TV'de konuşan Tansi şunları söyledi;

“Erken seçim kaçınılmaz! Ben öyle görüyorum ama şöyle bir kriterim var orada 2023 mayıs ayında oldu değil mi seçim emekli olmak için bir milletvekilinin en az 2 yıl milletvekilliği yapması lazım o da 2025 mayıs ayında doluyor ancak 2025 mayıs ayından sonra böyle bir erken seçim gündeme gelebilir. Ondan önce zannetmiyorum. Ona da çok fazla bir zaman kalmadı zaten 2024 mart ayındayız bir sene 2 ay ondan sonra zaten emeklilik doluyor.

Dolduktan sonra 2025’in yazı olmasa da sonbaharı mı olur 2026 mı olur, burada bir seçim toto oynamak doğru değil ama ister istemez durum bunu gösteriyor. Şimdi Türkiye'de böyledir erken seçim asla olmaz denilen zamanda bir kere biz erken seçimi konuşmaya başladık.

Bizzat iktidar yetkilileri tarafından evet hem sayın cumhurbaşkanı görev süresin uzatılması burada temel bir motivasyon gibi gözükse de tekrar söylüyorum ekonomide işler iyi gitmeyince ister istemez sandıkta bir güven tazeleme olur. Ama tabii bu güveni nasıl tazeleyecekler ne yapacaklar yani emekli konusu ortada ekonomik parametreler ortada… Yani şapkadan tavşan mı çıkartılacak, onu bilmiyorum ama seçmene 4 yıl sen kemer sıkacaksın 4 yıl sonra her şey böyle çok mükemmel olacak demenin de siyasete çok fazla bir karşı olduğuna inanmıyorum.

Yerel seçimlerin genel mantığı önemli o yüzden İstanbul ve Ankara’yı CHP alır genel tablo değişmez iktidar 4 sene devam eder gibi bir yorum varsa bu yorum kadük kalıyor. Çünkü ekonomi burada tamamen belirleyici olacak bu süreçte diye düşünüyorum.”

İlgili Haberler