Devlet bankalarında hesabı olanlar dikkat! 3 gün içinde başvurmayanın tüm parası silinecek

Devlet bankalarında hesabı olanlar dikkat! 3 gün içinde başvurmayanın tüm parası silinecek

Kamu bankaları, 2023 yılı için zaman aşımı uyarısında bulunarak, birikimleri silinecek vatandaşların bir listesini yayımladı. Yayınlanan listede ismi olan vatandaşlar 3 gün içerisinde başvuru yapmamaları halinde banka hesaplarında bulunan bütün parayı kaybedecek.

Türkiye'de her yıl, toplamda yüz milyonlarca doları bulan mevduat banka hesaplarından silinmekte ve hak sahipleri, sonradan fark etmelerine rağmen bu tutarı geri alamamakta.

Uzun bir süredir hesaplarda atıl durumda bekletilen ve yıllarca herhangi bir işleme tabii tutulmayan bakiyeler, zaman aşımına uğramaları halinde Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyor. Ziraat Bankası, hesaplarında paralarını unutan ya da yıllarca hiç kullanmayan müşterileri için bir liste yayımladı ve tarih verdi. Yapılan duyuruya göre 15 Eylül 2023'e kadar yapılmayan başvurular halinde listedeki kişilere ait hesaplarda yer alan bütün paralar sıfırlanacak.

Parasını bankalarda unutan ve durumu zaman aşım süresinin ardından fark edenler içinse artık çok geç olacak. Söz konusu tutarların TMSF'ye devredilmesi halinde, hak sahibi parasını istese de geri alamayacak.

BDDK BAŞVURU SÜRESİNİ UZATTI

Bankalar, geçmiş aylarda yayınladıkları bildiriler ile zamanaşımına uğrayacak hesaplar için son başvuru tarihini 15 Haziran 2023 olarak duyurmuştu. Ancak 6 Şubat tarihli deprem felaketinin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), almış olduğu karar ile söz konusu süreyi 15 Eylül 2023'e uzattı.

BDDK, yapmış olduğu duyuruda "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 27.04.2023 tarihli kararı ile ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklar için başvuru süresi 15.09.2023 tarihine uzatılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Ziraat Bankası'nın zaman aşımı hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir."

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Eylül 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar