1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Çavuşoğlu: Oruç Reis gemisi geri dönecek
Bakan Çavuşoğlu: Oruç Reis gemisi geri dönecek

Bakan Çavuşoğlu: Oruç Reis gemisi geri dönecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis gemisinin, limana çekilmesi hakkında, 'Periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi limana gelir. Bakımı yapıldıktan sonra görev yerine döner.' dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis gemisinin, limana çekilmesi hakkında, 'Periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi limana gelir. Bakımı yapıldıktan sonra görev yerine döner.' dedi. Çavuşoğlu, Biz çok samimi şekilde Yunanistan ile var olan meseleleri çözmek için samimi tekliflerde bulunduk. İyi niyet gösterdik ama Yunanistan buna yanaşmadı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve AB ülkelerinin itirazlarına rağmen "sismik araştırmalar" yapan Oruç Reis gemisinin, AB ile yapılan görüşmelerin ardından limana çekilmesi hakkında, "Periyodik bakım zamanı geldi, sonra geri dönecek" açıklamasını yaptı.

Doğu Akdeniz'deki gerilimin çözümü için Türkiye'nin çabalarına Yunanistan'ın karşılık vermediğini savunan Çavuşoğlu, "Biz çok samimi şekilde Yunanistan ile var olan meseleleri çözmek için samimi tekliflerde bulunduk. İyi niyet gösterdik ama Yunanistan buna yanaşmadı" ifadelerini kullandı.

CNN Türk'te yayınlanan "Tarafsız Bölge" programında konuşan Çavuşoğlu, limana çekilen Oruç Reis gemisinin birkaç hafta içinde bölgeye yeniden döneceğini belirterek, "Gemilerde ve uçaklarda, hatta araçlarda rutin bakımlar var. Şimdi uçuş planınızı da yaparsınız ama periyodik bakımları yapmak durumundasınız. Sonuçta periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi limana gelir, açıklara gelir. Bakımı yapıldıktan sonra görev yerine döner. Yavuz ve Barbaros Hayrettin Paşa da bölgeye döndü çalışmalarını yapıyor. Bakım birkaç hafta sürer" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ve Fransa'nın gerilime ilişkin yaklaşımlarını da yorumlayan Çavuşoğlu, "Fransa'nın kendi gündemi var ama Fransa'nın bu gündemine Almanya'nın katılmadığını görüyoruz. Ne kadar haklı olursak olalım Yunanistan ile Türkiye arasında bir tercih yapmaları gerekirse Yunanistan'ı tercih ederler. Objektif ülkeler var, Almanya'da bunların başında geliyor" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşması özetle şöyle:

"Öncelikle Yunanistan'ın maksimalist davranışlarından vazgeçmesi lazım, Herkesle müzakere edebileceğimizi söylüyoruz. Yunanistan ön koşul koymaya başladığı zaman bizim de ön koşullarımız var. Bizim de ortaya koyacağımız tezlerimiz ve taleplerimiz var. Yunanistan'da koşullarımızı yerine getirmek zorunda. Biz Yunanistan ile var olan meseleleri çözmek için samimi tekliflerde bulunduk. İyi niyet gösterdik ama Yunanistan buna yanaşmadı.

Enerji Bakanlığımız bir bölgede gemimizin ne kadar araştırma yapacağını söylüyor. Sondajda tahmin biraz daha farklı oluyor. Sismik araştırmada gemi doğudan batıya kuzeyden güneye giderek o kablolarla gemi röntgen çekiyor. Navtex'i bölge bölge yayınlamak durumundasın. 90 gün yaklaşık bu faaliyetler sürecek dedik. Gemilerde ve uçaklarda, hatta araçlarda rutin bakımlar var. Şimdi uçuş planınızı da yaparsınız ama periyodik bakımları yapmak durumundasınız. Sonuçta periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi limana gelir açıklara gelir. Bakımı yapıldıktan sonra görev yerine döner. Yavuz ve Barbaros Hayrettin Paşa da bölgeye döndü çalışmalarını yapıyor. Bakım birkaç hafta sürer.

Rum kesimi ve Yunanistan yıllardır Mısır'la İsrail ile anlaşma imzalayarak kendi bölgelerinde değişik firmalara lisanslar vererek faaliyetlerine devam ettiler. Türkiye'yi dışlamaya çalıştılar. Baktık ki uyarılarımız bizim hiçbir şekilde dinlenmiyor, biz kendi sondaj gemilerimizle faaliyetlerimize başladık. Bizim haklarımızı yok saydıkları için bu adımları attık. Biz bu dönemde bile bizzat Cumhurbaşkanımız söyledi. Rum kesimi hariç herkesle oturalım. Çavuşoğlu: Oruç Reis gemisi geri dönecek
Dışişleri Bakanı, Oruç Reis gemisinin, limana çekilmesi hakkında, 'Periyodik bakım zamanı geldiği zaman gemi limana gelir. Bakımı yapıldıktan sonra görev yerine döner.' dedi.

Cumhurbaşkanımızın Merkel'e söylediği gibi bizim hakkımız saklıdır.

Merkel daha sağduyu sahibi, yapıcı ve objektif, bizim haklı olduğumuzu teslim ediyor. Merkel her zaman göç konusunda da en kararlı duruşu gösterdi. Midilli'den de göçmenleri ülkesine alacak. Fransa'dan farklı bir tutum sergiliyor Avrupa'da. Fransa Avrupa'nın liderliğine oynuyor. Ortadoğu'nun da liderliğine oynuyor. 1, Barış Pınarı Harekatı, 2 Libya'da başarısız oldu. Hafter'e destek verdiler sahada başarısız oldular. Doğu Akdeniz'de yalancı duruma düştüler, NATO'da ispatlayamadılar. Bu tür tacizler NATO üyesi ülkelerin her türlü harekatı kaydedilir.

Yunanistan Lozan'a ve 1947 anlaşmasına göre, silahsızlandırılmış adalardan bahsediyorum, şimdi Sakız Adası da bunlardan bir tanesi, dolayısıyla Yunanistan burada bir tatbikat yapacağını Navtex ile bildirdi. Bizde başka bir Navtex yayınlayarak bunun Lozan'ın ihlalini olduğunu bildirdik. Biz buna karşı uyarımız yaptık. Bizim dönemimizde bu adalar silahlandırılmış biz de AK Parti hükmetti olarak sessiz kalmışız gibi yorumlar var. Yunanistan 1960'tan sona bu adaları silahlandırmaya başlıyor ve Türkiye uyarılarda bulunuyor ve Yunanistan bunu hep inkar ediyor. Bunu 1974'te kabul ediyor. Hukuk dışı gerekçelerle Yunanistan buraları silahlandırdığını kabul ediyor. Bu adaların silahlandırılmasıyla ilgili Yunanistan geçmişte NATO'yu dahil etmeye çabası var. Biz hep buna itiraz ettik. Yunanistan uluslararası hukuktan ve mahkemelerden bahsediyor. Yunanistan burada 3 konuda rezerv koymuş, kendi güvenliği ile ilgili buraların silahlandırması, deniz yetki alanlarıyla ilgili Uluslararası Adalet Divanı'nın yargı yetkisin tanımıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.