Aylık net maaşı 50 bin liraya çıktı! Yana yakıla işçi arıyorlar

Aylık net maaşı 50 bin liraya çıktı!  Yana yakıla işçi arıyorlar

Sivas’ta işverenler aylık 50 bin liraya çalıştıracak işçiyi mumla arıyor. İşçi eksiği de maaşı çok ama işçi yok!

Tarım ve hayvancılığın kalbi olarak bilinen Sivas'ta iş verenler, 50 bin lira maaş ve ev imkanlarına rağmen çalışacak işçi bulamıyor. Teknolojinin ilerlemesi, endüstriyel tarımın yaygınlaşması ve şehirleşme eğilimleri gibi faktörler, geleneksel mesleklerden biri olan çobanlığı da etkiledi.

aw229588-04.jpg

Eskiden köylerde yaygın olan bu mesleğin genç nesiller tarafından artık tercih edilmemesi hayvancılığı ciddi şekilde tehdit ediyor. Özellikle Zara ilçesine bağlı Eymir köyünde, çoban bulamama sorunu ciddi boyutlara ulaştı.

aw229588-01.jpg

“HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELDİ”

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, çoban bulma sorununu şu sözlerle dile getirdi: Artık çoban sıkıntısı yaşanmıyor, adeta intihar ediliyor. Çobanlar hep dışarıdan geliyor. 50-60 bin liraya anlaştığımız çoban, başka bir yerden 61 bin lira teklif alınca hemen gidiyor. Böyle bir sistem kurmuşlar. Dağda bile olsa o an hayvanları bırakıp gidiyor. Bakanlığımızın bu soruna bir çözüm bulması lazım. Gençlerimizi desteklememiz lazım. Yaklaşık iki yıldır insanlar et alamıyor çünkü üretim yok. Üretim içinde en başta gelen sorunlardan biri çoban sorunu. Hayvancılık bitme noktasına geldi.

aw229588-02.jpg

“ÇOBAN KAÇIP GİTMİŞ”

Eymir köyü muhtarı Turan Sarı, vatandaşların hayvancılık yapamaz hale geldiğini belirterek, “Biz buraya bir çoban getirdik, yiyeceğini içeceğini aldık, bir gün durdu sonra gitti. Çoban yeni evliydi, kendisine köylü olarak toplanıp altın takacaktık ama kaçıp gitmiş. Az kalsın takacağımız altınımız da gidecekti. Çoban da kalmadı” ifadelerini kullandı.

aw229588-03.jpg

İlgili Haberler