Avrupa'dan Türk esnafa 1 milyon 730 bin lira destek: Kimler başvurabilir

Avrupa'dan Türk esnafa 1 milyon 730 bin lira destek: Kimler başvurabilir

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 6 Şubat depremlerinin vurduğu 11 ilde KOBİ'lere yönelik program kapsamında her işletme için 60 bin Euro ile sınırlı olmak üzere hibe programı başlattı. Peki yardıma kimler başvurabilir? İşte detaylar...

9 Şubatta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili de beraberinde etkileyen depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Deprem bölgesi başta olmak üzere Türkiye'nin finansmanı için Dünya Bankası 35 milyar dolarlık bütçe ayrıldığını duyurmuştu. Dünya Bankası'nın adımının ardından yeni açıklama Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), tarafından geldi. EBRB, Türkiye'de depremden etkilenen illerdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) kullanımı için destek programı oluşturulduğunu duyurdu.

TÜRK ESNAFA 60 BİN EURO DESTEK

Bankadan yapılan açıklamada, "Yeniden İnşa Desteği ve Ödeneği" adı verilen program kapsamında, depremden etkilenen illerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlere destek verileceği bildirildi. Program kapsamında depremden etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeniden inşası ve onarım masraflarının 60 bin euroya kadar olan yüzde 85'lik kısmının karşılanmasının planlandığı aktarılan açıklamada, işletmelerin bankanın sunduğu danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabileceği kaydedildi.

resimid-223369391-22336939-1.jpeg

PAKET SADECE DEPREM BÖLGESİNİ KAPSIYOR

Bankanın bu finansman programının Japonya Maliye Bakanlığı tarafından da desteklendiği belirtilen açıklamada, programın halihazırda depremden etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Adana illerini kapsamasının planlandığı bildirildi.

2 YIL İÇİNDE 1.5 MİLYAR

Açıklamada, EBRD'nin daha önce söz konusu bölgelere gelecek 2 yıl içinde 1,5 milyar avroya varan yatırım yapacağını duyurduğu hatırlatıldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, "Bölgeye yaptığımız ziyaret; depremin küçük işletmeler üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu, şirketlerin önemli finansal kayıplar, operasyonel aksaklıklar, altyapı hasarı, mali sıkıntı ve daha geniş ekonomik belirsizliklerle boğuştuğunu çok net bir şekilde gösterdi." ifadesini kullandı.

Tuerkner, Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ'lere kritik destek sağlayacak olan "Yeniden İnşa Desteği ve Ödeneği" programını bugün başlatmanın gururunu yaşadıklarını aktardı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar