6 Şubat depremlerinin merkezi Kahramanmaraş için yeni karar

6 Şubat depremlerinin merkezi Kahramanmaraş için yeni karar

6 Şubat depremlerinin merkezi Kahramanmaraş’ta felaketin ardından alınan kararı Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer duyurdu.

Kent merkezinin deprem sonrası sil baştan tasarlandığını belirten Ünlüer “Oranın yapısına göre hem mimarisini hem coğrafi durumunu hem de durumuna özel tasarımlar yapılıyor ve arada birkaç bina da bu tasarımı etkilediği için kaldırılıyor. Yoksa o binalar hasarlı olduğu için değil, o tasarıma uymadığı için yıkılıyor” dedi.

Büyük Felaket / Kahramanmaraş Depremi Drone Görüntüleri // Great eartquake disaster in Türkiye

Ünlüer rezerv alanında kalan binaların sağlam dahi olsa yıkılacağını açıkladı.

“ENKAZ KALDIRMALARDA ORANIMIZ YÜZDE 93”

2 büyük depremde 7 binden fazla binanın yıkıldığı vurgulayan Ünlüer “35 bin 500 civarında binamız da ağır hasarlı olarak tespit edilip, bunların özel sektör kanalıyla yerlerinden kaldırılması çalışmaları başladı. Şu an itibarıyla ilimizde enkaz kaldırmalarda oranımız yüzde 93'tür, çok az bir kısmı kaldı. Bunlar da mahkemelik veya nitelikli yıkım gerektiren binalardır” diyerek yürütülen yenileme çalışmalarını belirtti.

kahramanmaras-valisi-unluer-rezerv-alan-40576-media1.jpg

“EŞ DEĞER KONUT VERİYORUZ”

Öncelikli amaçlarının mülkiyeti korumak olduğunu işaret eden Ünlüer “Diyoruz ki değerini kamulaştırarak parasını veriyoruz ya da rezerv alandan eş değer konut veriyoruz. Burada tamamen vatandaşımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.

Depremin ikinci haftasında Kahramanmaraş drone ile görüntülendi

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar