1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Yükseköğretimde cinsiyet eşitsizliği!
Yükseköğretimde cinsiyet eşitsizliği!

Yükseköğretimde cinsiyet eşitsizliği!

Kadir Has Üniversitesi, akademi kadroları ile ilgili bir araştırma yaptı. Son 35 yılın oranlarını açıklayarak, yükseköğretimdeki cinsiyet eşitsizliğinin olduğunu belirtti.

A+A-

İndependent'te yer alan habere göre; Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi, yükseköğretim kadrolarında 1984 ile 2018 yılları arasındaki 35 yıllık dönemi inceledi. Yapılan çalışma “Türkiye’de Yükseköğretimdeki Cinsiyet Eşit(siz)liği” başlığı ile yayımlandı. 

Araştırmaya göre, Türkiye’de akademisyenlerin yüzde 61,8’i erkek, yüzde 38,2’si kadın. Bu eşitsizlik son 35 yılda çok az değişti.  Eşitsizlik oranının bölgelere, fakültelere, üniversitelere ve elbette yönetimde söz sahibi olma kriterine göre de büyük farklılıklar gösterdiği belirlendi.

HER 10 YÖNETİCİDEN 1'İ BİLE KADIN DEĞİL

35 yıllık dönemi kapsayan araştırmanın sonucuna göre Türkiye’deki rektörlerin yüzde 90,9’u erkek. Rektör yardımcısı koltuklarına da daha çok erkeklerin oturduğu göze çarpıyor. Orada da oran yüzde 89,7.

1.png

Akademideki cinsiyet eşitsizliği profesör kadrolarında da sürüyor. Türkiye’de profesörlerin %68,8’i erkek, %31,2’si kadın. Raporda bu eşitsizliğin, yönetici kademesindeki daha keskin eşitsizliğe zemin hazırladığı vurgulanıyor.

EŞİTSİZLİK BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Akademideki cinsiyet eşitsizliği, bölgeler bazlı bir inceleme yapıldığında daha da keskinleşiyor. Mesela Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yüzde 60 erkek, yüzde 40 kadın gibi bir kadrolaşma varken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, akademide yüzde 22,8 kadın oranı ile en eşitsiz bölge olarak öne çıkıyor.

2.png

Akademideki kadın-erkek eşitsizliğine fakülteler bazında bakıldığında, en eşitsiz dağılımın ilahiyat fakültelerinde olduğu görülüyor. Bu fakültelerde kadın akademisyen oranı yüzde 10. Mimarlık, İletişim ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ise kadınların sayıca çoğunlukta olduğu fakülteler arasında.

3.png

"VAKIF ÜNİVERSİTELERİ DAHA EŞİTLİKÇİ"

Rapor, kadın akademisyen oranında devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri arasında da dikkat çekici bir fark olduğunu ortaya koydu. Vakıf üniversitelerinde öğretim üyelerinin yüzde 57’si erkek, yüzde 43’ü kadın iken, devlet üniversitelerinde bu durum yüzde 63 erkek, yüzde 37 kadın olarak kaydedildi.

Araştırma, Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından yapıldı. Ufuk 2020 Programı kapsamında sürdürülen ve Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Sistematik Eylem Projesi bünyesinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de yıllar içinde akademideki cinsiyet eşitsizliği sınırlı şekilde iyileşti.

Raporun sunum yazısında, “Unvan, okul türü (devlet / vakıf) ve bölgeden bağımsız olarak bakıldığında, yükseköğretimdeki cinsiyet eşitsizliği bariz bir şekilde görülmektedir. Özellikle üst yönetim seviyesinde olmak üzere tüm seviyelerde cinsiyet eşitsizliği mevcuttur. Her ne kadar bazı akademik alanlarda kadın ve erkek arasında bir denge görülse, hatta bazılarında kadınlar sayıca fazla olsa da, genel eğilim erkek sayısının fazla olduğu yönündedir. Akademik dalların çoğunda bu durum, geçtiğimiz 30 yıl içerisinde çok az değişmiştir” denildi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.