Yeni memur alımı için eskisinin ölmesi lazım!

Yeni memur alımı için eskisinin ölmesi lazım!

Günboyu Gazetesi'nin bugünkü manşeti

19-05-24-01gun-page-0001-002.jpg

‘VEFAT EDEN-EMEKLİ OLAN SAYISI KADAR MEMUR ALINACAK’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuya personel alımı ve tasarruf tedbirleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, kamuya eleman alımında getirilen kısıtlamaların yanlış anlaşıldığını belirterek, "Emekli olanlar, vefat edenler ve istifa edenler kadar personel alımı yapılabilecek. Yani, kamuya eleman alınmayacak diye bir durum söz konusu değil" dedi. Türkiye genelinde 5 milyonun üzerinde kamu çalışanı bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, kamu hizmetlerini aksatmadan belirli bir dönem için bu sınırın getirildiğini ifade etti.

Toplu taşıma imkanları olan yerlerde servis uygulamasının kaldırılmasına yönelik soruları yanıtlayan Yılmaz, güvenlik açısından risk taşıyan bölgelerde daha kontrollü bir yaklaşım benimseneceğini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın bu uygulamaya geçtiğini belirten Yılmaz, toplu taşıma imkanı olmayan yerlerde mevcut uygulamaların devam edeceğini ve toplu taşıma konusunda kamu çalışanlarına destek sunulacağını kaydetti.

Yılmaz, birden fazla yerden maaş alan kamu görevlilerinin ücretlerine üst sınır getirilmesine ilişkin sorulara da açıklık getirdi. Yıllardır uygulanan, yönetim kurulu üyeliği olan kamu görevlilerinin sadece bir yerden maaş alma hakkının bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, bazı istisnai durumların adaletsizlik algısı yarattığını ve bu nedenle genel bir sınır koyma kararı aldıklarını belirtti. Kamu görevlilerinin maaşlarının yanı sıra ek görevlerden aldıkları ücretlerin belirli bir limitin üzerinde olan kısmının bütçeye kaydedileceğini ifade etti. Yılmaz, bu limitin geçmişteki Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıyla bağlantılı olduğunu ve çok yüksek bir rakam olmayacağını söyledi. Örneğin, bir kamu görevlisinin yönetim kurulundaki 200 bin liralık hakkının 50 bin lirasını alabileceğini, geri kalan 150 bin liranın ise bütçeye kaydedileceğini belirtti.

Gazetemizin birinci sayfasını okumak için tıklayınız...

İlgili Haberler