Yarıyıl tatili için ebeveynlere ödev

20 Ocak’ta başlayacak olan sömestr tatilinin en verimli nasıl geçirileceği üzerine açıklamalarda bulunan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Ayşen Kayahan, abartı olmayan karne hediyelerinin seçilmesi gerektiğini belirtti.

Yarıyıl tatili için ebeveynlere ödev

Yarıyıl tatili için ebeveynlere ödev

Pınar BİÇER / İSTANBUL

Öğrencilerin büyük heyecanla beklediği sömestr tatili geldi, çattı. Peki, çocukların pek çok programısığdırmak istedikleri bu 15 gün en verimli nasıl geçirilir? Anne ve babalartatili nasıl planlamalı? DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Ayşen Kayahan anlatıyor. Tüm öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği yarıyıl tatili 20 Ocak tarihinde başlıyor. Milyonlarca öğrenci 15 gün boyunca yapacakları tatilin hayalini kuruyor. Bu hayale bir de okulların verdiği yarıyıl ödevleri eklenince ebeveynleriçin kısıtlı zamanı programlamak daha da zorlaşı- yor. Çocukların yoğun bir dönem sonrası ödüllendirilmek istediklerini anlatan DBE Çocuk ve Genç Psikolojik Danış- manlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ayşen Kayahan, “Yarıyıl tatili programı kadar önemli bir diğer konuda karne hediyesidir. Çocuklara abartılmadan ve sonradan daha büyük sorunlara yol açmayacak hediyelerseçilmelidir. Geziler, küçük tatiller gibi etkinlik içeren hediyeler olabilir. Her ailenin makulsınırlariçinde kalması, özellikle pahaca yüksek olmayan ama mutlu eden ve birlikteliği besleyen ödüller belirlemesi uygun olacaktır. Hediye,sevincin kutlanması olmalıdır” dedi.

‘YAŞADIĞINIZ ŞEHRİ KEŞFEDİN’

Yarıyıl tatilinin aileleriçin, çocuklarıyla zaman geçirmek adına iyi birfırsat olduğunu anlatan Kayahan, “Birlikte tatil yapmak, yakında gezilecek, görülmesi gereken yerleri ziyaret etmek herkese iyi gelecektir. Yaşadığınız şehri keşfedin,şehrinizdeki müzeleri, tarihi yerleri gezin, turlara katılın. Ziyaret öncesi çocuğunuzdan gideceğiniz yerlerle ilgili araştırma yapmasını ve bilgi toplamasını isteyin, yaşı küçükse birlikte araştırın. Kitapçıları dolaşın, kendi istediği kitaplar üzerinden uzlaşarak kitaplar alın ve evde birlikte okuyun. Size anlatmasını isteyin. Çocuğunuzu hem fiziksel hem sosyal gelişimine çok büyük katkısağlayan sporla ve sporun çe- şitli dallarıyla tanıştırın. Ayrıca okul zamanı pek zaman bulunamayan sinema, gösteri, tiyatro gibi etkinliklere gitmekte iyi birseçenektir” dedi.

‘TATİLDE KURALLAR ESNEYEBİLİR’

Çocuğun sevdiği arkadaşlarını davet edip, okul dışında zaman geçirmelerini sağlamanın da büyük faydaları olduğuna değinen Kayahan, tatilde kuralların biraz esneyebileceğine dikkat çekiyor. Kayahan; “Çocuklar okul zamanında daha kolay kurallara uyar. Tatilde kurallar kısmen esnetilebilir ama tamamen kaldırılmamalıdır. Çocuk bu dönemde ekran ya da teknolojik makinelerle daha fazla zaman ge- çirmek isteyebilir. Okul zamanından daha uzun süre ekranda kalınabilirlakin bir sınırı olmalıdır. Çalıştığı ya da okuduğu süre/sayfa sayısı belirlenen günlük ekran zamanına bonus olarak eklenebilir” dedi.

ALTERNATİF ETKİNLİKLER

Yarıyıl tatilinde çocuğun dinlenmesine, eğlenceli zaman geçirmesine, kitap okumasına ve ödevlerini bitirmesinisağlamak gerektiğine de dikkat çeken Kayahan, yasaklar getirerek ilişkiyi germek yerine, alternatif etkinlikler planlamak gerektiğini anlatıyor. Tatilde “Şehriniz ya da çevrenizle ilgili araş- tırmalar yapıp, notlar almasını isteyebilir, küçük geziler planlayabilirsiniz” diyen Kayahan, “Akrabaları, aile büyüklerini ziyaret edebilir, arkadaşlarını davet edebilirsiniz. Sinema, gösteri, tiyatro gibi etkinliklere gidebilir. Paten, bowling gibi eğlenceli etkinliklere katılabilir; basketbol, Aikido, yüzme gibi ya da kayak gibi tatilsporları yapabilirsiniz. Sevdiği ve zevk aldığı faaliyetleri, beraber yapmak paylaşımın en güzel halidir. Aile bireylerinin bir arada yapabileceği aktiviteler düzenlemeli. Yapılması gereken çalışmalara da biraz keyif katabilirsek, tatil anlam kazanmış olur” dedi

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Öne Çıkanlar